top of page

Blog

Kępki żółte - diagnostyka i leczenie

Zaktualizowano: 26 czeKępki żółte

Kępki żółte to nieestetyczne zmiany o żółtym, brązowym a nawet różowym zabarwieniu. Pojawiają się one najczęściej obuocznie w okolicy kącika oka, na górnej bądź dolnej powiece, przybierają one zazwyczaj kształt wypukłych lub płaskich grudek. Kępki żółte nazywane również xantelasmami, ksantomatozami oraz żółtakami nie są zmianami groźnymi, jednak przez wzgląd na obszar ich występowania często stanowią dla pacjentów duży problem kosmetyczny.


 

Czym są kępki żółte:


Kępki żółte są zmianami, które charakteryzują się powolnym wzrostem i różnorodnym wyglądem. Spotkać możemy się ze zmianami mniejszymi płaskimi jak również z wypukłymi, zlewającymi się ze sobą twardymi grudkami, które uniemożliwiają wykonanie makijażu. Kępki żółte często powiększają się, pokrywając większą część powieki (w kąciku oka). Umiejscowienie kępek żółtych może być różne, w prawdzie najczęściej zauważyć można je na dolnej lub górnej powiece, rzadziej pod okiem to występują również przypadki w których kępki żółte umiejscowione są na innych partiach ciała.


Rzadziej występujące xantelasmy na ciele:

-kępki żółte guzowate- zmiana umiejscowiona jest najczęściej nad stawami lub nad zgięciami kończyn,

-kępki żółte wysiewne- zmiana umiejscowiona jest najczęściej na pośladkach oraz na powierzchni zgięć kończyn,

-kępki żółte ścięgien- zmiany pojawiają się na ścięgnach oraz więzadłach (ścięgno Achillesa),

-kępki żółte brodawkowate- zmiany umiejscowione są najczęściej w okolicy krocza i na błonie śluzowej jamy ustnej.


 

Powstawanie kępek żółtych:


pojawiają się najczęściej u pacjentów z zaburzeniami gospodarki lipidowej oraz zaburzeniami cholesterolu (nadmiar cholesterolu we krwi). Pojawianie się kępek żółtych może być wynikiem wielu schorzeń, w przebiegu marskość żółciowej wątroby jak również osteoporozy i nowotworów wątroby zauważyć można złogi cholesterolu na ciele. Również nieprawidłowości w procesie pochłaniania nadmiaru cholesterolu przez organizm, mogą wpływać na powstawanie kępek żółtych.Zapobieganie powstawaniu kępek żółtych:


Kępki żółte są najczęściej wynikiem zbyt dużej ilości cholesterolu we krwi, aby zapobiegać powstawaniu kępek żółtych należy w odpowiedni sposób zadbać o prawidłowy poziom cholesterolu. Zdrowa bogata w warzywa i owoce ale również składniki zawierające wysoką zawartość kwasów omega (ryby, oleje roślinne) dieta, pozwoli na zbilansowanie gospodarki lipidowej. Istotną kwestią w dbaniu o utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu jest sport i aktywność fizyczna, regularne ćwiczenia i utrzymanie odpowiedniej masy ciała z pewnością pozytywnie wpłynie na zdrowie organizmu. Obniżenie poziomu cholesterolu jest możliwe również poprzez regularne stosowanie suplementów z kwasami Omega lub statyn- leków stosowanych w leczeniu zaburzeń cholesterolu.Kępki żółte- u kogo występują:


Kępki żółte najczęściej pojawiają się u osób zmagających się zaburzeniami gospodarki lipidowej oraz nadmiarem cholesterolu we krwi. Nie wyklucza to jednak pojawienia się zmian o osób zdrowych. Problem ten częściej dotyczy kobiet między piętnastym a siedemdziesiątym rokiem życia niż mężczyzn w tym przedziale wiekowym. Kępki żółte mogą być zmianami dziedzicznymi.Kępki żółte- diagnostyka:


Diagnostyka kępek żółtych opiera się na ich obejrzeniu przez lekarza specjalistę. W wyniku oglądu zmian ocenić można ich ilość, typ oraz rozległość- po czym zaplanować leczenie lub usunięcie. W razie niepokojących objawów zalecone może zostać poszerzenie diagnostyki o badania histopatologiczne.Leczenie kępek żółtych – zabieg chirurgiczny:


Kępki żółte mogą być bardzo rozległe i mocno wypukłe, przez co utrudniają codzienne funkcjonowanie. Skuteczną metodą zwalczania problemu jest chirurgiczne usunięcie kępek żółtych- jest to nieinwazyjny zabieg pozwalający na odzyskanie gładkiej skóry pozbawionej niedoskonałości. Zabieg jest w pełni bezpieczny i zastosowany może zostać nawybranym obszarze ciała, również w okolicy oka. Dla zapewnienia komfortu pacjenta, zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i trwa on nie dłużej niż 60 min.Przebieg zabiegu:


Zabieg poprzedzony musi zostać konsultacją, ze specjalistą, jest to czas na omówienie oczekiwań i obaw pacjenta. Po zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu- ustalany jest odpowiedni termin.

Pacjent proszony jest o przybycie na zabieg ok. 10 min wcześniej, bez makijażu i sztucznych rzęs. Po uzupełnieniu zgody i formularza zabiegowego, pacjent proszony jest o podejście na salę zabiegową.

Zabieg odbywa się w pozycji leżącej, obszar zabiegu zostaje zabezpieczony i zdezynfekowany. W miejsce zabiegu podawane jest znieczulenie miejscowe. Zmiana wycinana jest za pomocą skalpela waz z marginesem skóry zdrowej. W przypadku większych zmian założone mogą zostać szwy, które zabezpieczą ranę. W miejsce zabiegu zakładany jest jałowy opatrunek, który zdjąć można po kilku godzinach.Po zabiegu:


Po zabiegu pacjent nie wymaga rekonwalescencji, zaleca się jednak aby postępował zgodnie  z zaleceniami lekarza, prowadził oszczędny tryb życia i odpoczywał w pozycji leżącej przynamniej przez najbliższą dobę po zabiegu. Po 7-10 dniach należy zgłosić się na kontrolę oraz zdjęcie szwów.Efekt zabiegu:


Usunięcie kępek żółtych wpływa na przywrócenie gładkiej skóry bez niedoskonałości. Mimo, iż zmiany nie są złośliwe i ich usunięcie nie jest zalecane przez specjalistę to z przyczyn estetycznych wielu pacjentów decyzje się na wykonanie zabiegu. Usunięcie kępek żółtych z okolic oka sprawia, że spojrzenie staje się bardziej otwarte i promienne.

 

 

Alternatywne zabiegi:


Rozważyć można również szereg innych zabiegów, wykluczających użycie skalpela. Należą do nich laseroterapia, krioterapia oraz fale radiowe.


Laseroterapia

Laseroterapia jest nowoczesną metodą w ramach której można usunąć kępki żółte, jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna. Laseroterapii poddawany jest jedynie obszar objęty xantelasmą, bez ingerencji w zdrowe tkanki. Zabieg nie wymaga zakładania szwów ani okresu rekonwalescencji.


Fale radiowe

Kępki żółte wystawione na działanie elektrod zmniejszają się, możliwe jest nawet ich całkowite usuniecie.


Krioterapia

Krioterapia polega na zastosowaniu niskiej temperatury w zwalczaniu kępek żółtych. Dzięki mrożeniu wzrost złogów tłuszczu zostaje zahamowany.


Kępki żółte to nieestetyczne zmiany o żółtym, brązowym a nawet różowym zabarwieniu. Pojawiają się one najczęściej obuocznie w okolicy kącika oka, na górnej bądź dolnej powiece, przybierają one zazwyczaj kształt wypukłych lub płaskich grudek. Kępki żółte nazywane również xantelasmami, ksantomatozami oraz żółtakami nie są zmianami groźnymi, jednak przez wzgląd na obszar ich występowania często stanowią dla pacjentów duży problem kosmetyczny.

 


Commentaires


bottom of page