top of page

Konsultacja dermatologiczna

Usługi

Konsultacja dermatologiczna


Problem znamion, trądzik młodzieńczy czy stany zapalne skóry to tylko część problemów, z jakimi pacjenci zgłaszają się do dermatologa.

Konsultacja dermatologiczna jest niezwykle istotną procedurą zarówno w diagnozowaniu jak i leczeniu chorób skóry. Często jest również pierwszym krokiem do podjęcia terapii kosmetologicznej lub ingerencji chirurgicznej.


Kim jest dermatolog?


Dermatolog nazywany bywa często lekarzem „od skóry”, zarówno choroby skóry, włosów jak i paznokci diagnozowane są przez dermatologów. Dermatologia jest niezwykle istotnym działem medycyny, gdyż ludzka skóra odpowiada za wiele istotnych funkcji organizmu, takich jak termoregulacja czy zabezpieczenie przed utratą nawodnienia. Skóra jak również paznokcie i włosy będące jej wytworem narażone są silnie na działanie czynników zewnętrznych, często również na skórze zauważyć można pierwsze objawy nieprawidłowości wewnątrz organizmu. Wszelkie zmiany jak i niepokojące objawy skonsultować można z dermatologiem.


Jak wygląda konsultacja dermatologiczna?


Konsultacja dermatologiczna to nic innego jak spotkanie z lekarzem w celu zdiagnozowania choroby, wyznaczenia kierunku terapii czy dalszych badań mających na celu doprecyzowanie diagnozy.


Pierwszym etapem konsultacji jest wnikliwy wywiad z pacjentem.

Podczas wywiadu istotne jest przedstawienie kilku kluczowych informacji:

  • kiedy pojawiły się pierwsze objawy,

  • jaki charakter mają zmiany skórne (bolesne, swędzące),

  • czy od pierwszego wystąpienia objawów doszło do widocznych zmian (zwiększenie się ilości zmian, nasilenie, zmiana kolorytu),

  • czy stasowane były jakiekolwiek medykamenty.


Dermatolog podczas wywiadu stara się uzyskać jak największą liczbę informacji, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu choroby. Zaleca się, aby pacjent przed wizytą spisał najważniejsze informacje dotyczące problemu z jakim przychodzi, pomaga to w przeprowadzeniu konsultacji.

Kolejnym etapem podczas konsultacji jest badanie dermatologiczne. Lekarz przygląda się zmianom na skórze, określa ich wielkość, typ, rodzaj, jak również kolor i miejsce występowania. Niekiedy stosuje również badanie dermatoskopem (jest to niewielkie urządzenie przypominające latarkę, wyposażone w mikroskop, które pozwala na obejrzenie zmiany w dużym przybliżeniu).

Po wywiadzie lekarskim oraz badaniu, przychodzi czas na diagnozę, przedstawiany jest wtedy również plan leczenia oraz zalecenia. Należy jednak pamiętać, że pierwsza wizyta u dermatologa może być jedynie wstępem w diagnozowaniu choroby. Po konsultacji zlecone mogą zostać liczne badania, zarówno ogólne takie jak badania krwi, jak również bardziej precyzyjne jak np. konsultacja z innym specjalistą.


Jakimi chorobami zajmuje się dermatolog?


Dermatolog zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem różnych chorobób skóry, włosów i paznokci. Najczęstsze choroby dermatologiczne:



Dermatolog zajmuje się również rozpoznawaniem i usuwaniem zmian skórnych, takich jak znamiona, brodawki, czy zmiany nowotworowe skóry. Jest to specjalista, który dokładnie analizuje stan skóry pacjenta oraz proponuje odpowiednie metody leczenia i pielęgnacji skóry.


Jakie badania wykonuje dermatolog?


Dermatoskopia jest badaniem najczęściej przeprowadzanym przez dermatologa- pozwalana ona na precyzyjne obejrzenie zmiany w dużym przybliżeniu. Dermatolog wykonuje także różnorodne zabiegi kosmetyczne i medyczne związane ze skórą, takie jak usuwanie znamion, brodawek czy pryszczy, leczenie trądziku, łysienia czy łupieżu, wykonuje peelingi chemiczne, fototerapie czy krioterapie, a także ustala plan leczenia oraz doradza w sprawach związanych z pielęgnacją skóry.

Może również prowadzić badania diagnostyczne, nakierowane na ustalenie przyczyny objawów skórnych pacjenta, takie jak:


1. Biopsja skóry - pobranie próbki skóry do analizy pod mikroskopem w celu zdiagnozowania nowotworów skóry, stanów zapalnych lub innych chorób skóry.

2. Testy alergiczne - testy skórne lub testy krwi, które mogą pomóc zidentyfikować alergeny, które powodują reakcje skórne.

3. Testy na obecność infekcji skórnych - na przykład testy na obecność grzybów, bakterii lub wirusów, które mogą powodować infekcje skórne.

4. Testy na obecność pasożytów skórnych - na przykład testy skórne lub badania laboratoryjne w celu zidentyfikowania obecności wszawicy, świerzbu lub innych pasożytów skórnych.

5. Testy do oceny funkcji skóry - na przykład testy wilgotności skóry, testy na obecność sebum lub testy na obecność innych substancji, które mogą wpływać na stan skóry.

6. Testy na obecność zmian nowotworowych - na przykład badanie skóry pod kątem podejrzanych znamion lub zmian, które mogą wskazywać na raka skóry.


Wskazania do konsultacji dermatologicznej:


Konsultacja dermatologiczna zalecana jest wszystkim pacjentom borykającym się z problemami skórnymi. Najczęstsze przyczyny konsultacji:

  • pojawiające się nagle zmiany skórne,

  • zmiana wielkości, koloru znamienia na skórze,

  • niepokojące objawy, takie jak: swędzenie, pieczenie skóry.


Przeciwskazania:


Nie ma konkretnych przeciwskazań do odbycia konsultacji dermatologicznej. Przy wyborze specjalisty należy sprawdzić, od jakiego wieku przyjmuje on pacjentów oraz w jakiej dziedzinie dermatologii się specjalizuje.


Przydatne informacje

Czas trwania: 20-30 min


Cena: wg. cennika

Często zadawane pytania


Jak długo trwa konsultacja dermatologiczna?

W zależności od typu problemu z jakim przychodzi pacjent, konsultacja może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.


Czy do badania należy zdjąć ubrania?

Jeżeli niepokojące objawy znajdują się w miejscu niewidocznym (na plecach, nogach, pośladkach) należy zdjąć ubranie lub odchylić je, aby umożliwić lekarzowi wykonanie badania. W gabinecie dermatologicznym panuje komfortowa dla pacjenta atmosfera, dlatego też nie należy obawiać się tego typu sytuacji.


Czy badanie dermatologiczne jest bolesne?

Nie, badanie dermatologiczne nie jest bolesne, opiera się głównie na oglądaniu zmiany i dotykaniu jej, aby ocenić jej stan np. twardość.


Czy badanie dermatologiczne należy powtarzać?

Jeżeli na skórze nie pojawiają się niepokojące objawy, nie ma konieczności korzystania z regularnych wizyt dermatologicznych. Badanie dermatologiczne należy wykonywać regularnie w sytuacjach takich jak:

-długotrwała terapia,

-powracające zmiany,

-choroby genetyczne np. nowotwory skóry, łuszczyca, rumień.


Tą usługę zrealizują

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Powiązane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

bottom of page