top of page

Plastyka powiek dolnych

Usługi

Plastyka powiek dolnych


Twoim problemem są pojawiające się mimo braku zmęczenia worki pod oczami lub zmarszczki w okolicach powieki dolnej? Jest to problem z którym boryka się wielu pacjentów, w różnym wieku. Nadmiar zwiotczałej skóry na powiece dolnej sprawia, że oko wygląda na stale zmęczone. Mimo odpowiedniej dawki snu, dobremu nawilżeniu oraz dbaniu o skórę pod okiem, nie sposób zniwelować efekt zmęczenia. Zabiegiem pomagającym przywrócić młodzieńczy, świeży wygląd jest korekta powiek dolnych.


Dlaczego powieka dolna poddawana jest zabiegowi?


Wraz z upływem czasu, cienka skóra wokół oczu może stawać się coraz mniej elastyczna, dzieje się tak gdyż produkcja kolagenu i elastyny spada. Wraz z wiekiem, pacjenci mogą tracić również masę ciała, co jeszcze silniej przyczynia się do powstawania nieestetycznych worków pod oczami. Mimo odpowiedniej pielęgnacji, nawilżeniu i nawodnieniu skóry wokół oczu, ciężko jest przywrócić powiece pierwotny kształt bez ingerencji medycyny estetycznej.


Czym jest zabieg korekcji powiek dolnych?


Korekcja powiek dolnych, inaczej blefaroplastyka powiek dolnych, to często wykonywany w medycynie estetycznej zabieg. Opiera się on na wycięciu nadmiaru skóry powieki dolnej, cięcie wykonuje się tuż przy linii rzęs aby rana była wręcz niewidoczna na pierwszy rzut oka. Zabieg pozwala na zredukowanie worków pod oczami, wpływa na napięcie skóry i ogólny wygląd oka. Dzięki korekcji powiek dolnych, można wpłynąć na kształt oka a co za tym idzie wygląd całej twarzy.


Zabieg wykonywany jest najczęściej przy asyście anestezjologa, pacjent wprowadzany jest w stan sadecji, dzięki czemu w trakcie zabiegu nie odczuwa dyskomfortu ani strachu. Chirurg wykonuje niewielkie nacięcie tuż pod linią rzęs, następnie wycina nadmiar skóry oraz przepukliny tłuszczowe jeśli takowe występują,  napina zwiotczały często mięsień i zaszywa ranę tak aby była ona jak najmniej widoczna.


Pacjent proszony jest o dostarczenie osobiście lub drogą mailową wyników badań, zaleconych podczas konsultacji przez lekarz. Od wyników badań zależy ostateczna decyzja pozwalająca na wykonanie zabiegu korekcji powiek dolnych.


Przebieg zabiegu:


Zabieg korekcji powiek dolnych poprzedzony musi zostać konsultacją, dzięki której określić można plan zabiegu, ustalić ogólny stan zdrowia pacjenta oraz zlecić niezbędne badania. Po konsultacji ustalany jest termin zabiegu.


Na zabieg pacjent powinien stawić się około 15/20 min wcześniej, w celu zapoznania się ze zgodami zabiegowymi. Na kilka (5/6h) przed zabiegiem pacjent nie może spożywać posiłków,  zaleca się picie dużej ilości wody.


Następnie pacjent przygotowywany jest do zabiegu, obszar zabiegu jest starannie dezynfekowany, podawane jest znieczulenie. Podczas zabiegu sala zabiegowa musi pozostać sterylna. Specjalista wykonuje niewielkie cięcie wzdłuż linii rzęs, oddziela skórę wraz z mięśniem od przegrody oczodołu, wycina nadmiar skóry oraz napina zwiotczały mięsień. Rana zszywana jest za pomocą niewielkich szwów oraz zabezpieczana jałowym opatrunkiem.


Zabieg trwać może od 60 do 90 min. Po zabiegu pacjent może być senny i lekko otępiały dlatego zaleca się, aby został odebrany z kliniki przez osobę bliską.


Efekty zabiegu:


Plastyka powiek dolnych ma na celu poprawę wyglądu dolnych powiek poprzez usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu lub worków pod oczami.

Możliwe do uzyskania efekty zabiegu to:

 • Usunięcie worków i opuchnięć pod oczami, co sprawia, że spojrzenie staje się młodsze i bardziej wypoczęte.

 • Wygładzenie zmarszczek i linii na dolnych powiekach, co dodaje młodzieńczego wyglądu skórze wokół oczu.

 • Poprawa napięcia i jędrności skóry powiek dolnych.

 • Uwydatnienie konturów oczu i poprawa proporcji twarzy.

 • Poprawa widoczności gałki ocznej, poprzez zniwelowanie nadmiaru skóry.


Zabieg plastyki powiek dolnych może znacząco poprawić wygląd i samopoczucie pacjenta, dodając pewności siebie i poprawiając ogólny wygląd twarzy.


Wskazania:


Korekta powiek dolnych może być zalecana w przypadku:


 • Opadania dolnych powiek (tzw. dolbaga),

 • Worków pod oczami,

 • Nadmiernego marszczenia się skóry w okolicach dolnych powiek,

 • Braku jędrności i elastyczności skóry w okolicach dolnych powiek,

 • Estetycznych problemów związanych z wyglądem oczu.


Przeciwskazania:


Korekta powiek dolnych, zwana też blefaroplastyką dolną, jest zabiegiem chirurgicznym mającym na celu poprawę wyglądu dolnej powieki poprzez usunięcie nadmiaru skóry, tłuszczu i tkanki miękkiej. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia tego zabiegu, w tym:


 • Ciężkie problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, nerek, wątroby czy układu krążenia, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań w trakcie lub po zabiegu.

 • Choroby oczu, takie jak jaskra, zapalenie spojówek czy zespół suchego oka, mogące utrudniać gojenie się ran i powodować powikłania po korekcie powiek dolnych.

 • Przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia w trakcie operacji.

 • Nieodpowiednia kondycja psychiczna pacjenta, np. depresja czy lęki, mogące wpłynąć na przebieg rekonwalescencji po zabiegu.

 • Ciąża lub karmienie piersią, ponieważ w tym okresie nie zaleca się wykonywania operacji.


Zawsze przed podjęciem decyzji o korekcie powiek dolnych należy skonsultować się z lekarzem specjalistą (chirurgiem plastycznym), który przeprowadzi odpowiednią ocenę stanu zdrowia pacjenta i oceni potencjalne ryzyko związane z operacją.


Zalecenia przed zabiegiem:


Zabieg korekty powiek dolnych wykonywany jest w znieczuleniu, dlatego pacjent proszony jest o odpowiednie przygotowanie do zabiegu.

 • jeśli to możliwe kilka dni przed zabiegiem należy zaprzestać palenia papierosów, gdyż tytoń może opóźnić proces gojenia się ran,

 • należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przygotowania skóry przed zabiegiem, takich jak stosowanie określonych kosmetyków czy unikanie słońca,

 • przed zabiegiem zaprzestać stosowania leków rozrzedzających krew,

 • na 24h przed zabiegiem nie zaleca się spożywania alkoholu,

 • na 5/6 godzin przed zabiegiem, nie należy spożywać pokarmów ani napojów,

 • na zabieg należy przyjść w luźnym wygodnym stroju,

 • na zabieg należy stawić się bez biżuterii oraz makijażu.


Zalecenia po zabiegu:


Po operacji z użyciem środków znieczulających pacjent może odczuwać zmęczenie i senność, więc zaleca się, aby po zabiegu nie podróżował do domu samodzielnie.

 • Po 12 godzinach pacjent może zdjąć opatrunek i przemyć powieki solą fizjologiczną.

 • Należy unikać nadmiernego namaczania rany oraz nagrzewania.

 • Nie należy pochylać głowy w dół ani przemęczać się przez kilka dni po zabiegu.

 • Przez kilka dni unikać stosowania kosmetyków w okolicach powiek.

 • Po 24 godzinach można umyć twarz letnią wodą, należy używać delikatnych produktów myjących, które nie podrażnią skóry.

 • Do 48 godzin po zabiegu unikać sauny, basenu, gorących kąpieli i opalania.

 • Z rany jeszcze kilka dni po zabiegu mogą sączyć się płyny, należy regularnie zmieniać opatrunki.  Po zabiegu może wystąpić również obrzęk i zasinienie w miejscu operacji, które jednak znikną po kilku tygodniach. W przypadku silnego bólu pacjent może przyjąć zalecane przez lekarza środki przeciwbólowe.


Rekonwalescencja:


Po zabiegu, pacjent niemal od razu wraca do siebie, jednak nie zaleca się, aby był w tym czasie sam, szczególnie w drodze do domu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.


W okresie pierwszego tygodnia po zabiegu, pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną i skupić się na odpoczynku oraz pielęgnowaniu ran. Po tygodniu planowana jest wizyta kontrolna, podczas której usuwane są szwy. W kolejnych tygodniach pacjent może stopniowo wracać do normalnych czynności. Przez kolejne 4-6 tygodni powinien unikać zabiegów kosmetycznych w okolicy oczu, takich jak peelingi.


Przydatne informacje

Czas trwania zabiegu: około 60 - 90 min


Obszar zabiegowy: powieki dolne


Liczba zabiegów: zazwyczaj 1 zabieg


Cena zabiegu: od 4000zł

Często zadawane pytania

Czy zabieg korekty powiek dolnych jest bolesny?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym wraz z zastosowaniem środków uspokajających, dzięki czemu pacjent podczas zabiegu jest spokojny oraz zrelaksowany, nie odczuwa również bólu.


Jak długo trwa okres rekonwalescencji?

Czas rekonwalescencji po korekcji powiek dolnych może być różny dla każdej osoby, ale zazwyczaj trwa on od 1 do 2 tygodni. Ważne jest, aby w tym czasie stosować się do zaleceń lekarza, unikać wysiłku fizycznego, nagrzewania i namaczania rany. Zasinienie i obrzęk powinny ustąpić po 3-4 tygodniach. W czasie rekonwalescencji zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych.


Czy można wykonać jednocześnie korektę powiek dolnych i górnych?

W naszym Centrum zalecamy wykonywanie zabiegów oddzielnie, jest to zdecydowanie bardziej wygodne dla pacjenta, szczególnie w okresie po zabiegowym.


Jak często należy zmieniać opatrunek po zabiegu?

Zmianę opatrunku zaleca się tak często jak tylko jest to możliwe, jeżeli z rany sączy się krew lub inne płyny należy wymieniać opatrunek na świeży min. kilka razy dziennie.


Po ilu dniach po zabiegu zdejmowane są szwy?

Szwy zdejmowane są zazwyczaj 10-14 dni po zabiegu.


Czy po zabiegu można latać samolotem?

Podróże samolotem mogą mieć duży wpływ na ciśnienie oraz przepływ krwi, dlatego nie zaleca się podroży samolotem do momentu pierwszej kontroli (do 7-10 dni).


Czy po zabiegu można wykonywać zabiegi w okolicy oczu?

Przez kilka tygodni po zabiegu, należy wstrzymać się z wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów w okolicy oczu (min. do 3 tygodni).


Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Chirurgiczna korekta powiek dolnych, jest zabiegiem stałym, jednak jego efekty utrzymują się w zależności od stylu życia, wieku i uwarunkowań genetycznych. Efekty utrzymywać mogą się nawet do 10 lat.


Czy zabieg można powtórzyć?

Jeżeli po czasie efekty zabiegu przestają nas satysfakcjonować, można poddać się reoperacji. Należy jednak pamiętać, że procedura ta może zostać wykonana jedynie za zgodą lekarza.Tą usługę zrealizują

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Powiązane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

bottom of page