top of page

Plastyka powiek górnych (Blefaroplastyka)

Usługi

Plastyka powiek górnych (Blefaroplastyka)


Opadające powieki mogą stanowić problem zarówno estetyczny jak i medyczny. Nadmiar skóry na powiece górnej wpływa negatywnie na wygląd twarzy, a zwłaszcza okolicy oczu. Twarz wydaje się być zmęczona i smutna, a same oczy pozbawione są blasku i świeżego spojrzenia. Wraz z opadaniem powiek górnych zmniejsza się również pole oraz komfort widzenia. Opadająca powieka może prowadzić do wielu problemów okulistycznych, gdyż uniemożliwia ona właściwe odbieranie obrazu.



Czym są opadające powieki?


Zadaniem powieki, jest ochrona narządu wzroku przed czynnikami zewnętrznymi- funkcja ta jest niezwykle istotna z perspektywy medycznej. Otwarta powieka powinna znajdować się około 1-2 mm poniżej górnej krawędzi tęczówki (odpowiadającej za kolor naszych oczu), oko wygląda wtedy świeżo i młodo, spojrzenie jest otwarte i pełne blasku. W momencie, gdy powieka opada coraz niżej, widoczność gałki ocznej zmniejsza się, im większą część oka przykrywa wiotka skóra powiek, tym zakres i jakość widzenia spada.


Fałd skórny na powiece, opadający na rzęsy wynika z nadmiernej wiotkości skóry- może powodować on uczucie ciężkości powiek, przez co oczy wyglądają na stale zmęczone.

Dodatkowo w niektórych przypadkach tkanka tłuszczowa znajdująca się w oczodole, może odkładać się na powiekach tworząc tzw. Przepuklinę tłuszczową- jest to najczęściej związane z wiekiem lub uwarunkowaniami genetycznymi. Prostym sposobem na zweryfikowanie obecności przepukliny tłuszczowej na powiekach, jest ich delikatny ucisk (w momencie ich zamknięcia), jeżeli podczas ucisku, obrzęk pod oczami (worki pod oczami) większa się, to istnieje duże prawdopodobieństwo występowania schorzenia.


Zwiotczenie skóry powiek, może nie tylko przyczyniać się do ich opadania, ale również braku sprężystości, przez co pojawić mogą się problemy z zawijaniem się powieki na zewnątrz bądź do środka. Za ruch powiek, odpowiedzialne są dwa główne mięśnie. Mięsień dźwigacz powieki górnej to mięsień odpowiedzialny za unoszenie powieki górnej, jego przyczep zlokalizowany jest w szczycie oczodołu. Natomiast mięsień okrężny oka znajduje się w obu powiekach (górnej i dolnej) i jest odpowiedzialny za mruganie i aktywne zamykanie szpary powiekowej. Opadająca powieka wiąże się również z rozciąganiem mięśni, przez co powrót do poprzedniego wyglądu bez ingerencji medycznej jest niemal niemożliwy.


Kolejnym problemem może być trudność w równomiernym rozprowadzaniu filmu łzowego- napięta skóra powiek jest w stanie równomiernie nawilżyć oko za pomocą łez. Zwiotczenie skóry może obejmować nie tylko warstwę zewnętrzna powieki, ale również wewnętrzną- w wyniku, czego staje się ona pofałdowana, uniemożliwiając tym samym odpowiednie nawilżenie oka.



Czym jest zabieg korekty powiek górnych?


Zabieg korekty powiek górnych (blefaroplastyka), to procedura mająca na celu usunięcie nadmiaru zwiotczałej skóry powiek. Chirurgiczna redukcja nadmiaru skóry na powiekach, wpływa na zniwelowanie opadania powiek, zwiększenie pola widzenia i przywrócenie elastyczności powieki. Zabieg blefaroplastyki jest jednym z częściej wykonywanym w gabinetach medycyny estetycznej. Podczas zabiegu operator nie ma bezpośredniego kontaktu z gałką oczną, dzięki czemu zabieg jest bezpieczny.


Podczas zabiegu wycinany jest pasek skóry, wzdłuż powieki (jego szerokość zależna jest ilości zwiotczałej skóry powiek), wraz z paskiem skóry, wycięty może zostać również fragment mięśnia powieki. Cięcie prowadzone jest wzdłuż naturalnego załamania powieki, tak aby rana była jak najmniej widoczna. Aby uniknąć nieetycznego zrośnięcia się rany, stosowane są zazwyczaj szwy ciągłe lub pojedyncze szwy śródskórne. Blefaroplastyka przeprowadzana jest w nieobciążającym dla organizmu znieczuleniu miejscowym.


Przebieg zabiegu:


Przed zabiegiem konieczne jest odbycie konsultacji z lekarzem, który zakwalifikuje pacjenta do zabiegu, zleci odpowiednie badania (konieczne do wykonania przed zabiegiem). Konsultacja ma na celu ustalenie stanu ogólnego zdrowia pacjenta, określenie celu i efektów zabiegu oraz terminu jego wykonania.


Po konsultacji z lekarzem, ustalany jest termin zabiegu, około 10-7 dni przed zabiegiem, pacjent proszony jest o dostarczenie droga mailową lub osobiście wyników badań. Wyniki przekazywane są zarówno anestezjologowi jak i lekarzowi operatorowi - aby zabieg mógł się odbyć, wyniki muszą zostać zaakceptowane.


Pacjent otrzymuje listę zaleceń przed zabiegowych, których zastosowanie jest konieczne. Na wizytę należy stawić się minimum 15 min wcześniej, w celu uzupełnienia formularza i podpisania zgody.

Dla zwiększenia komfortu pacjenta zabieg przeprowadzany jest przy asyście anestezjologa. Przygotowany do zabiegu pacjent otrzymuje środki uspokajające, które wprawiają go w stan „sedecji”, obszar zabiegowy zostaje starannie zdezynfekowany. W miejscu zabiegu za pomocą strzykawki i igły podawane jest znieczulenie. Sala zabiegowa podczas procedury korekcji powiek górnych pozostaje w warunkach sterylnych.


Operator przystępując do usunięcia nadmiaru skóry z powiek górnych, kieruje się zarówno względami estetycznymi jak i zdrowotnymi pacjenta. Za pomocą skalpela usuwany jest nadmiar zwiotczałej skóry powiek. Rana zszywana jest za pomocą szwów oraz zabezpieczana jałowymi gazikami.

Lekarz operator przedstawia zalecenia pozabiegowe oraz ustala termin kontroli.

Po zabiegu pacjent proszony jest o pozostanie na Sali zabiegowej, do momentu aż nie dojdzie do siebie. Zaleca się, aby pacjenta po zabiegu odebrała osoba bliska.



Wskazania do zabiegu:


  • Nadmierna opadająca powieka górna,

  • Zmarszczki na powiece górnej,

  • Asymetria powiek górnych,

  • Utrudnione widzenia/wąskie pole widzenia,

  • Estetyczne niezadowolenie z wyglądu powiek górnych.


Przeciwskazania:


  • Ciężka choroba oczu, takie jak zaawansowana jaskra

  • Infekcje lub stany zapalne w okolicy oczu

  • Zaburzenia krzepnięcia krwi

  • Ciąża i karmienie piersią

  • Cukrzyca oraz inne choroby ogólnoustrojowe

  • Zła ogólna kondycja zdrowotna

  • Niedawne operacje na okolicach oczu



Zalecenia przed zabiegiem:


Zabieg korekty powiek górnych, wykonywany jest w znieczuleniu, dlatego pacjent proszony jest o odpowiednie przygotowanie do zabiegu.


  • jeśli to możliwe kilka dni przed zabiegiem należy zaprzestać palenia papierosów, gdyż tytoń może opóźnić proces gojenia się ran

  • należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących przygotowania skóry przed zabiegiem, takich jak stosowanie określonych kosmetyków czy unikanie słońca

  • przed zabiegiem zaprzestać stosowania leków rozrzedzających krewę

  • na 24h przed zabiegiem nie zaleca się spożywania alkoholu

  • na 5 godzin przed zabiegiem, nie należy spożywać pokarmów ani napojów

  • na zabieg należy przyjść w luźnym wygodnym stroju

  • na zabieg należy stawić się bez biżuterii oraz makijaży


Przed przystąpieniem do zabiegu blefaroplastyki ważne jest również odbycie konsultacji z lekarzem operującym, podczas której omówione zostaną oczekiwania pacjenta oraz możliwości i ryzyka związane z procedurą.



Zalecenia pozabiegowe:


Po operacji z użyciem środków znieczulających pacjent może odczuwać zmęczenie i senność, więc zaleca się, aby po zabiegu nie podróżował do domu samodzielnie.


  • Po 12 godzinach pacjent może zdjąć opatrunek i przemyć powieki solą fizjologiczną

  • Należy unikać nadmiernego namaczania rany oraz nagrzewania

  • Nie należy pochylać głowy w dół ani przemęczać się przez kilka dni po zabiegu

  • Przez kilka dni unikać stosowania kosmetyków w okolicach powiek

  • Po 24 godzinach można umyć twarz letnią wodą, należy używać delikatnych produktów myjących, które nie podrażnią skóry

  • Do 48 godzin po zabiegu nie korzystać z basenu, sauny, solarium


Z rany jeszcze kilka dni po zabiegu mogą sączyć się płyny, należy regularnie zmieniać opatrunki. Po zabiegu może wystąpić również obrzęk i zasinienie w miejscu operacji, które jednak znikną po kilku tygodniach. W przypadku silnego bólu pacjent może przyjąć zalecane przez lekarza środki przeciwbólowe.


Rekonwalescencja:


Po zabiegu, pacjent niemal od razu wraca do siebie, jednak nie zaleca się, aby był w tym czasie sam, szczególnie w drodze do domu. Jeśli pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.


W okresie pierwszego tygodnia po zabiegu, pacjent powinien ograniczyć aktywność i skupić się na odpoczynku oraz pielęgnowaniu ran. Po tygodniu planowana jest wizyta kontrolna, podczas której usuwane są szwy. W kolejnych tygodniach pacjent może stopniowo wracać do normalnych czynności. Przez kolejne 4-6 tygodni powinien unikać zabiegów kosmetycznych w okolicy oczu, takich jak peelingi.


Przydatne informacje


Czas trwania zabiegu: około 60 - 90min


Obszar zabiegowy: powieki górne


Liczba zabiegów: 1 zabieg


Cena zabiegu: wg. cennika

Często zadawane pytania

Czy zabieg korekty powiek górnych jest bolesny?

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym wraz z zastosowaniem środków uspokajających, dzięki czemu pacjent podczas zabiegu jest spokojny oraz zrelaksowany, nie odczuwa również bólu.


Jak długo trwa okres rekonwalescencji?

Czas rekonwalescencji po korekcji powiek górnych może być różny dla każdej osoby, ale zazwyczaj trwa on od 1 do 2 tygodni. Ważne jest, aby w tym czasie stosować się do zaleceń lekarza, unikać wysiłku fizycznego, nagrzewania i namaczania rany. Zasinienie i obrzęk powinny ustąpić po 3-4 tygodniach. W czasie rekonwalescencji zaleca się noszenie okularów przeciwsłonecznych.


Jakie powikłania mogą pojawić się po zabiegu?

Korekta powiek górnych jak każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko powikłań. Mogą być nimi: infekcje, niedomykanie powiek, problemy okulistyczne.


Czy można wykonać jednocześnie korektę powiek górnych i dolnych?

W naszym Centrum zalecamy wykonywanie zabiegów oddzielnie, jest to zdecydowanie bardziej wygodne dla pacjenta, szczególnie w okresie po zabiegu.


Jak często należy zmieniać opatrunek po zabiegu?

Zmianę opatrunku zaleca się tak często jak tylko jest to możliwe, jeżeli z rany sączy się krew lub inne płyny należy wymieniać opatrunek na świeży min. Kilka razy dziennie.


Po ilu dniach po zabiegu zdejmowane są szwy?

Szwy zdejmowane są zazwyczaj 10-14 dni po zabiegu.


Czy po zabiegu można latać samolotem?

Podróże samolotem mogą mieć duży wpływ na ciśnienie oraz przepływ krwi, dlatego nie zaleca się podroży samolotem do momentu pierwszej kontroli (do 7-10 dni).


Czy po zabiegu można wykonywać zabiegi w okolicy oczu?

Przez kilka tygodni po zabiegu, należy wstrzymać się z wykonywaniem jakichkolwiek zabiegów w okolicy oczu (min. Do 3 tygodni).


Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?

Chirurgiczna korekta powiek górnych, jest zabiegiem stałym, jednak jego efekty utrzymują się w zależności od stylu życia, wieku i uwarunkowań genetycznych. Efekty utrzymywać mogą się nawet do 10 lat.

Czy zabieg można powtórzyć?

Jeżeli po czasie efekty zabiegu przestają nas satysfakcjonować, można poddać się reoperacji. Należy jednak pamiętać, że procedura ta może zostać wykonana jedynie za zgodą lekarza.

Tą usługę zrealizują

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Powiązane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

bottom of page