top of page

Blog

Blizny – rodzaje, sposoby leczenia i rehabilitacji

Zaktualizowano: 5 lip


Blizny to skutek uboczny urazów ciała lub zabiegów chirurgicznych. Miejsce rany, czas gojenia oraz genetyczne skłonności zabliźniania mają wpływ na efekt końcowy gojenia, czyli wygląd samej blizny. Możemy wymienić różne typy zmian skórnych powstałych na skutek urazów. Ze względu na pochodzenie rozróżniamy blizny: pooparzeniowe, potrądzikowe, pooperacyjne i pourazowe. Należy pamiętać, że każdy rodzaj będzie wymagać indywidualnego sposobu pielęgnacji i innego czasu gojenia.

 

Drugi podział blizn wyróżnia się ze względu na czas ich powstawania. Blizna niedojrzała, po świeżo zagojonej ranie, jest czerwona i lekko wystająca ponad powierzchnię. Jest często swędząca, a z biegiem czasu zaczyna się wypłaszczać i upodabniać się wyglądem do skóry wokół. Proces osiągnięcia pełnej dojrzałości przez bliznę to nawet dwa lata. Jeżeli proces gojenia przebiegł prawidłowo to blizna powinna być płaska i mieć odcień jaśniejszy od skóry.


Jeśli blizna będzie wyglądać właśnie w ten sposób i nie powoduje u nas przykurczu czy ściągnięcia skóry to znaczy, że jest zagojona w prawidłowy sposób. Wszystkie inne odstępstwa mogą świadczyć o tym, że mamy bliznę zagojoną w nieprawidłowy sposób tzw. bliznę patologiczną, którą dzieli się głównie na trzy rodzaje:

 


Blizna przerostowa


Jeżeli w krótkim czasie po wygojeniu rany w naszej skórze zaczną nadmiernie wytwarzać się włókna tkanki łącznej to bardzo możliwe, że blizna ulegnie wybrzuszeniu względem zdrowej, nietkniętej urazem skóry. Blizny przerostowe mają kolor różowy lub czerwony. Ich powstanie to najczęściej skutek złej pielęgnacji rany np. braku uruchomienia, odpowiedniego opatrunku lub wdania się zakażenia.


 

Blizna zagłębiona


Odwrotnie do blizn przerostowych zagojona blizna zapada się w skórze, tworząc zagłębienie, które ze spowolnieniem produkcji kolagenu staje się coraz bardziej widoczna i rozrasta się poza obręb rany pierwotnej. Powstają na skutek produkcji za małej ilości włókien tkanki łącznej, którą pokrywa tkanka blizny. Często dotyczy osób mających blizny potrądzikowe lub po ospie wietrznej. Mogą również wystąpić w wyniku nieprawidłowego leczenia sterydami lub w przypadku rozstępów. Nie ulegają samoistnej regresji i mogą mieć skłonność do nawrotów.

 


Bliznowiec


Gdy rana już jest zagojona, ale produkcja włókien tkanki łącznej dalej trwa, to stale wzrastające w zdrową skórę tkanki tworzą rozlaną bliznę. Najbardziej narażone są na to młode kobiety oraz osoby, które genetycznie nadprodukowują tę tkankę. Bliznowiec występuje najczęściej w miejscach, w których skóra ulega wysokiemu napięciu.

 

 

Jak walczyć z bliznami?

 

Najlepszym sposobem na walkę z bliznami jest odpowiednia profilaktyka. Jeśli właściwie zajmiemy się pielęgnacją rany jeszcze przed jej zbliznowaceniem, mamy szansę, że blizna zagoi się w sposób niepatologiczny. Dlatego po urazie należy natychmiast zająć się oczyszczeniem rany, dobraniem odpowiedniego opatrunku i jego częstą wymianą. Gdy rana się zabliźni, warto skorzystać z żelów, kremów, maści czy plastrów, które mogą chronić bliznę przed utratą wody, zanieczyszczeniem i zakażeniem. Produkty te pomagają również wygładzać skórę, zmniejszać widoczność blizny oraz zapewniać odpowiednią wilgotność i wentylację.

 

Jednak w wielu przypadkach sama profilaktyka i produkty do gojenia nie wystarczą. Dotyczy to sytuacji, gdy ktoś już posiada źle zagojoną bliznę, ma problemy z gojeniem lub posiada blizny potrądzikowe, pourazowe i pooperacyjne, które nie są małymi ranami. Często także nieestetyczne blizny w widocznych miejscach stanowią poważny problem. W takich przypadkach warto zgłosić się do specjalisty, który doradzi nam chirurgiczne wycięcie zmienionej tkanki lub farmakologiczne metody leczenia, a także zaproponuje różne zabiegi, które pomogą w redukcji blizn.

 

  • Laseroterapia (resurfacing) jest zaawansowaną metodą redukcji głębokich zmarszczek, poprawy kolorytu skóry oraz redukcji przebarwień. Za pomocą mikrouszkodzeń laser pobudza syntezę nowego kolagenu, co prowadzi do głębokiej przebudowy tkanki i napinania skóry. Zastosowanie laserów takich jak Q-switch 532/1064 oraz DYE-VL umożliwia precyzyjne dostosowanie zabiegu do indywidualnych potrzeb pacjenta. Efektem laseroterapii jest natychmiastowe wygładzenie skóry oraz stymulacja naturalnych mechanizmów regeneracyjnych.

 

  • Mezoterapia to małoinwazyjny zabieg medycyny estetycznej polegający na wstrzykiwaniu małych dawek substancji aktywnych bezpośrednio w skórę lub tuż pod nią. Użycie m.in. kwasu hialuronowego wypełnia naszą skórę, dzięki czemu koryguje utrwalone blizny.  

  • Fibryna bogatopłytkowa to koncentrat płytek krwi i leukocytów w macierzy fibrynowej, który jest uzyskiwany z krwi pacjenta. Produkt ten zawiera komórki macierzyste, czynniki wzrostu i cytokiny, które wspierają regenerację tkanek, gojenie ran oraz stymulację procesów naprawczych.


  • Mikronakłuwanie frakcyjne. Dzięki opatentowanej technologii pulsujących igieł mikronakłuwanie jest bardziej efektywny i bezpieczny niż znane dotąd metody. Automatyczne nakłuwania skóry zwiększa skuteczność zabiegów poprzez głębsze przenikanie substancji czynnych do skóry. Proces automatycznego nakłuwanie skóry zwiększa przenikanie substancji aktywnych, co sprzyja redukcji blizn, regeneracji skóry oraz poprawie jej struktury i elastyczności.

  • Pinezkowanie to metoda terapeutyczna, która polega na precyzyjnym nakłuwaniu skóry za pomocą pojedynczej igły lub wiązki kilku igieł, w zależności od rodzaju blizny. W trakcie zabiegu dochodzi do mikrouszkodzeń naskórka, co stymuluje naturalne mechanizmy naprawcze, sieciowanie kolagenu oraz normalizację procesu angiogenezy – tworzenia nowych naczyń krwionośnych.


  • Biorewitalizacja skóry za pomocą peelingu medycznego PRX-T33. To zaawansowany zabieg kosmetyczny, który łączy w sobie działanie kwasu trójchlorooctowego (TCA), kwasu kojowego oraz nadtlenku wodoru (H2O2). PRX-T33 stymuluje regenerację skóry, pobudzając produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do poprawy jej elastyczności i jędrności. Dzięki właściwościom złuszczającym kwasu TCA oraz rozjaśniającym kwasu kojowego, peeling ten skutecznie redukuje blizny potrądzikowe, blizny pourazowe i przebarwienia.


  • Hydrobalans (Skinbooster), znany także jako soft lifting, to metoda rewitalizacji skóry polegająca na podaniu częściowo usieciowanego kwasu hialuronowego, która pomaga w redukcji blizn poprzez intensywne nawilżenie i poprawę elastyczności skóry. Peptydowa terapia skóry oferuje głęboką mezoterapię, która wspomaga likwidację blizn i rewitalizację zmęczonej skóry twarzy, szyi, dekoltu i rąk. Zabiegi te można przeprowadzać różnymi technikami iniekcji, takimi jak: seria nakłuć, technika liniowa, mikroiniekcja czy kaniula, co pozwala na precyzyjne i efektywne leczenie blizn.


  • Manualna terapia blizn to specjalistyczna metoda fizjoterapii, która ma na celu poprawę ruchomości tkanek i stawów oraz zmniejszenie bólu. W terapii manualnej blizn główny nacisk kładzie się na poprawę elastyczności tkanki bliznowatej, jej zmiękczeniu oraz redukcji napięcia wokół blizny.


  • Farmakoterapia sterydami, znana również jako terapia steroidowa, jest skuteczną metodą leczenia bliznowców. Stosowanie sterydów ma na celu zmniejszenie objawów nadmiernego wzrostu tkanki bliznowatej, takich jak zaczerwienienie, świąd i ból. Steroidy miejscowo podawane w postaci maści, kremów lub zastrzyków mogą pomóc w złagodzeniu objawów i zmniejszeniu rozmiaru blizny. Terapia ta działa poprzez zmniejszenie reakcji zapalnej i hamowanie produkcji kolagenu w tkance bliznowatej, co sprzyja poprawie estetyki i elastyczności skóry.


  • Krioterapia, czyli leczenie wymrażaniem, polega na stosowaniu niskich temperatur, zazwyczaj za pomocą ciekłego azotu, na obszarze blizny. Proces ten może pomóc w zredukowaniu widoczności blizn poprzez usunięcie nadmiernie rosnącej tkanki bliznowatej. Mechanizm działania krioterapii opiera się na zamarzaniu tkanek, co prowadzi do ich kontrolowanego uszkodzenia i stymulacji regeneracji. Regularne sesje krioterapii mogą również pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia, obrzęku oraz poprawie elastyczności skóry wokół blizny.

 

Comments


bottom of page