W codziennej pielęgnacji możemy usłyszeć o wielu krokach: oczyszczanie/demakijaż, korzystanie z tonika, serum, nawilżanie, stosowanie filtru UV, ale to właśnie ten pierwszy stanowi fundament dobrej pielęgnacji. Nawet używając najlepszych kosmetyków, nic nie zdziałamy, jeśli etap demakijażu i oczyszczania nie zostanie prawidłowo wykonany. Ale czym wykonywać taki demakijaż? Jak to robić poprawnie? Czego unikać, a czego szukać w wyborze odpowiednich produktów do naszej cery?
Najważniejsze to regularność, dokładność i niepodrażnianie naszej skóry. Należy pamiętać, żeby nigdy nie kłaść się spać z makijażem, ponieważ w nieodpowiednio oczyszczonej skórze powstają wolne rodniki, a pozostałości kosmetyków zaburzają mikrokrążenie, co w rezultacie powoduje rozkład zdrowego kolagenu i powstawanie zmarszczek. Problemem może być też niedokładność. Często korzystamy z podkładu w okolicach szyi, przy włosach, a później zapominamy o tych rejonach. Warto w takim wypadku zaopatrzyć się w opaskę, która odgarnie włosy, dzięki czemu dostaniemy się do wszystkich pomalowanych miejsc. Ostatnie jest podrażnienie. Jeśli dany produkt szkodzi naszej skórze, to trzeba z niego zrezygnować! Może to być jeden ze składników lub niedostosowany produkt do typu naszej skóry. Należy w takim przypadku spróbować czegoś, co nie będzie szkodziło, a pomagało naszej cerze.
Który produkt wybrać?
Na rynku możemy znaleźć wiele: płyny micelarne, dwufazowe, olejki, mleczka, pianki, chusteczki, ściereczki, żele do demakijażu. Każdy z nich ma swoje zalety.
Olejek, oprócz zmywania makijażu, zmywa zanieczyszczenia oraz sebum. Jest on bardzo delikatny, stąd mniejsze ryzyko podrażnień, nie narusza hydrolipidowej warstwy skóry, dlatego może być świetny dla osób robiących sobie lekki makijaż.
Płyn micelarny ma właściwości oczyszczające mleczka, ale też odświeżające toniku oraz dwufazowego płynu do demakijażu oczu. Bardzo szybko usuwa makijaż, oczyszcza i nawilża. Płyny przeznaczone są do różnego typu skóry, dlatego warto wybrać pasujący do naszej. Dwufazowe płyny nadają się idealnie do demakijażu oczu, gdyż szybko potrafią rozpuścić eyeliner i tusz na rzęsach. Często słyszy się, że płyn micelarny podrażnia, ale bardzo często jest to wina niewłaściwego nakładania. Jak robić to poprawnie? Jednorazowy lub wielorazowy lekko wilgotny wacik przyłożyć do twarzy, odczekać chwilę i okrężnymi ruchami zmywać makijaż. W okolicach oczu musimy być bardzo delikatni.
Mleczko od płynu różni się formułą opartą na bogatej tłuszczowej bazie. Zmywa makijaż i nawilża skórę, dlatego sprawdzi się idealnie u osób ze skórą suchą. Jest też dużo delikatniejsze od płynu micelarnego, dlatego gorzej sprawdzi się w zmywaniu wodoodpornego tuszu.
Inne produkty, np. pianka i żel do demakijażu, nakłada się na wilgotną skórę, dokładnie masuje, a potem zmywa wodą.
Należy pamiętać, że niezależnie od tego, jaki produkt wybierzemy, po dokładnym umyciu twarzy należy zmyć pozostałości letnią wodą! Produktem, który na pewno nie wystarczy do demakijażu, jest mydło, gdyż niszczy barierę lipidową skóry, zaburza pH i powoduje uczucie ściągnięcia.
Można powiedzieć, że każdy z tych produktów nadaje się do zmywania makijażu. Od naszych indywidualnych potrzeb zależy, czy skorzystamy z jednego, czy postawimy na kilkustopniowy demakijaż. Warto zaopatrzyć się w produkt, który będzie odpowiedni dla naszej cery. Sam olejek czy szczególnie mleczko może nie wystarczyć przy wodoodpornych produktach lub zmywaniu makijażu oka, stąd warto skorzystać np. z płynu dwufazowego.
Noc to czas regeneracji naszej skóry, dlatego musimy znaleźć najbardziej skuteczny środek dla nas. Przed wyborem należy zadać sobie pytanie, z jakich makijażowych produktów korzystamy, czy lubimy mocne makijaże? Jeśli np. obecny podkład sprawia, że trzesz skórę podczas demakijażu, to może nie być wina kosmetyku, ale środka do demakijażu, który jest zbyt słaby. Warto zwrócić również uwagę na skład – zbyt długi może być złym sygnałem, gdyż składniki zawarte w nim mogą podrażnić naszą skórę. Przy wystąpieniu podrażnień należy bezzwłocznie zrezygnować z produktu.
Nadzór merytoryczny nad artykułem Zespół Kosmetologów ESTETIC OPTIMA:
NATALIA KLIMEK
GABRIELA ŚLIWA
KAMILA WSZOŁE