top of page

Blog

Kwasy złuszczające - jesień to najlepszy czas na ich stosowanie




Sezon jesienno-zimowy to idealny czas na zastosowanie zabiegów z użyciem kwasów. Przez wzgląd na mniejsze promieniowanie światła UV, stosowanie kwasów jest bardziej bezpieczne.


Zabiegi z użyciem kwasów mają działanie zarówno złuszczające oraz przeciwstarzeniowe ale również stanowią wsparcie w leczeniu trądziku czy niwelowaniu blizn. Mogą być one stosowane zarówno przez kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku.


Dlaczego warto stosować zabiegi z użyciem kwasów?


  • Kwasy mają działanie rozjaśniające, dzięki kuracji kwasami uzyskać możemy efekt rozświetlenia oraz zniwelowania przebarwień,

  • Preparaty tego typu mają silne działanie złuszczające, dzięki czemu świetnie radzą sobie z niwelowaniem niedoskonałości, złuszczaniem martwego naskórka oraz odblokowywaniem porów.

  • Kwasy kosmetyczne są świetną podstawą dla innych zabiegów, po ich zastosowaniu składniki odżywcze zawarte w kremach i maskach wnikają w głębsze partie skóry.

  • Kwasy są również skutecznym antyoksydantem, zapobiegają powstawaniu stanów zapalnych skóry, wyprysków i zaskórników.

  • Produkty te wspomagają również produkcję kwasu hialuronowego, kolagenu i elastyny. Te trzy składniki w dużej mierze odpowiadają za jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry.

  • Zabiegi z użyciem kwasów determinują odnowę komórkową. Dzięki dbaniu o stałą wymianę naskórka utrzymać możemy młody i promienny wygląd.



Rodzaje kwasów:


Rodzaje kwasów kosmetycznych mogą różnić się ze względu na ich skład oraz działanie na skórę. Najpopularniejszymi kwasami są:

  • Kwas hialuronowy: Jest naturalnie występującym substancją w skórze, która działa nawilżająco. Kwas hialuronowy w kremach i serum pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry i wypełnić drobne linie i zmarszczki. Skoncentrowana substancja zawierająca kwas hialuronowy, podczas zabiegu wnika w głębokie partie skóry, nawilżając ją i przywracając elastyczność.


  • Kwas salicylowy: Jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry, zwłaszcza tłustej i skłonnej do trądziku. Ma właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, pomagając w zwalczaniu trądziku i zapobieganiu jego powstawaniu.


  • Kwas glikolowy: Jest popularnym składnikiem peelingu chemicznego. Jest to AHA (alfa-hydroksykwas), który działa jako eksfoliant, usuwając martwe komórki skóry i poprawiając jej teksturę oraz koloryt.


  • Kwas mlekowy: Jest to kwas AHA, stosowany często jako składnik peelingu chemicznego. Działa jako delikatny eksfoliant, nawilża skórę i wspomaga produkcję kolagenu.



  • Kwas azelainowy: Jest składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry, skłonnej do  trądziku i przebarwień. Ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i rozjaśniające, pomagając w zwalczaniu trądziku i zmniejszaniu przebarwień.


  • Kwas retinowy: Jest pochodną witaminy A i stosowany jest głównie w produktach przeciwstarzeniowych. Działa na poziomie komórki, stymulując produkcję kolagenu przez co redukuje zmarszczki i poprawia elastyczność skóry.



  • Kwas askorbinowy (witamina C): Jest składnikiem wielu produktów przeciwstarzeniowych i rozjaśniających skórę. Działa jako silny antyoksydant, pomagając w ochronie skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i redukując przebarwienia.


Należy pamiętać, że każdy rodzaj kwasu kosmetycznego może mieć różne stężenie i pH, dlatego zawsze dobierane są one do indywidualnych potrzeb pacjenta.



Czy można stosować kwasy w domu?


Kwasy dostępne w drogeriach są opcją z której może skorzystać prawie każdy. Ich stężenie jest na tyle niskie, że stosowanie ich w domu jest bezpieczne, o ile stosuje się je zgodnie z zaleceniami producenta. Niskie stężenie wpływa jednak również na ich działanie. Kwasy o niskim stężeniu mają delikatne działanie i nie przynoszą spektakularnych efektów. Sprawdzą się u osób nie mające większego problemu ze skórą twarzy. Będą dobą metodą złuszczenia i walki z przebawieniami w domowym zaciszu.


Osoby borykające się z silnym trądzikiem, przebarwieniami czy nadmiernym powstawaniem zaskórników często sięgnąć muszą po mocniejsze kwasy stosowane w zabiegach kosmetologicznych. Ich właściwości oraz stężenie wpływa na skuteczne działanie oraz pozwala uniknąć niepożądane efektu.


Dlaczego okres jesienno-zimowy jest najlepszym czasem na stosowanie kwasów?


Okres jesienno-zimowy jest często uważany za najlepszy czas na stosowanie kwasów ze względu na kilka czynników:

  • W jesienno-zimowych miesiącach słońce jest częściej ukryte za chmurami, co oznacza mniejsze ryzyko wystawienia skóry na działanie promieni UV. Podczas stosowania kwasów skóra staje się bardziej wrażliwa i podatna na podrażnienia, więc mniejsze nasłonecznienie pomaga zminimalizować możliwość wystąpienia reakcji niepożądanych.


  • W okresie jesienno-zimowym spędzamy mniej czasu na zewnątrz, co oznacza mniejszą ekspozycję skóry na czynniki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV czy zanieczyszczenia powietrza. To sprzyja procesowi gojenia skóry po zastosowaniu kwasów i minimalizuje ryzyko podrażnień lub reakcji alergicznych.



  • Stosowanie kwasów może powodować złuszczanie martwego naskórka i ujednolicenie tekstury skóry. W okresie jesienno-zimowym może być to korzystne ze względu na częstsze przesuszanie skór, uczucie szorstkości czy nierówności w kolorycie. Stosowanie kwasów w tym czasie może przynieść lepsze efekty w poprawie stanu skóry.


  • Stosowanie kwasów może prowadzić do lekkiego podrażnienia skóry, co wymaga czasu na jej regenerację. Mniejsze nasłonecznienie w okresie jesienno-zimowym zapewnia skórze więcej czasu na powrót do równowagi i wspomaga procesy naprawcze bez narażenia na działanie promieni UV, które mogłyby przeciwdziałać procesom gojącym.




bottom of page