top of page

Blog

Jak chronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Zaktualizowano: 5 lippromieniowanie UV

O ochronie przed promieniowaniem UV nie powinniśmy pamiętać jedynie w okresie letnim, kiedy wyjeżdżamy na wakacje, ale przez cały rok. Negatywne skutki promieniowania mogą nie tylko powodować oparzenia skóry czy fotostarzenie, ale także zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych.


Czym w zasadzie jest promieniowanie UV oraz jakie są jego odmiany?


Promieniowanie UV, czyli ultrafioletowe, jest nieodłącznym źródłem światła i ciepła na naszej planecie. Można podzielić go na trzy główne kategorie w zależności od długości fali:


  • Promieniowanie UVC jest całkowicie pochłaniane przez ziemską atmosferę w warstwie ozonowej, dlatego nie jest dla nas groźne.


  • Promieniowanie UVB odpowiada za stymulowanie produkcji melaniny, co prowadzi do pożądanej przez wielu opalenizny, ale jest także główną przyczyną oparzeń słonecznych, które mogą być bolesne i prowadzić do czerwienienia i łuszczenia się skóry oraz powstania pęcherzyków. Może uszkadzać DNA komórek skóry, zwiększając ryzyko powstania nowotworów, takich jak rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy czy czerniak.


  • Promieniowanie UVA przenika przez nasz naskórek do skóry właściwej (derm), powodując tzw. fotostarzenie, czyli przedwczesne starzenie się skóry, powstawanie zmarszczek, plam starczych czy utratę elastyczności skóry. Niebezpieczny nie tylko w słoneczne dni, gdyż jego promienie przebijają przez chmury i szyby.


Jak ochronić się przed szkodliwym promieniowaniem?


Jednym z najpopularniejszych sposobów na ochronę przed słońcem są filtry przeciwsłoneczne z SPF. Czym jest ten skrót? Sun Protector Factor, czyli Faktor Ochrony Przeciwsłonecznej to miara określająca, jak efektywnie dany produkt przeciwsłoneczny chroni skórę głównie przed promieniowaniem UVB i w mniejszym stopniu lub wcale przed UVA. Dlatego przy wyborze odpowiedniego produktu warto zwrócić uwagę na skład i szukać produktów z symbolem UVA w kółeczku, aby zapewnić skuteczną ochronę przed dwoma rodzajami promieniowania.


Sklepowe półki oferują nam różne rodzaje SPF: 6, 10, 15, 25, 30, 50 czy 50+, ale co one tak naprawdę oznaczają? Liczby te informują nas o tym jak długo możemy eksponować się na słońce bez ryzyka oparzenia. Który SPF wybrać? Wiele produktów posiada informacje o fonotypie skóry do której pasuje. Zaleca się jednak używanie SPF z wysoką ochroną, czyli 30 (chronią przed 97% promieniowania UVB) i 50 (chroni przed około 98%). Jak widać różnica jest minimalna, dlatego dużo ważniejsza jest prawidłowa aplikacja produktu i częstotliwość jego nakładania.


Kremy z filtrem należy aplikować na 30 minut przed wyjściem na zewnątrz, jako ostatnia warstwa pielęgnacji, i poczekać kwadrans przed nałożeniem makijażu. Jak dużą ilość produktu należy nałożyć? Zaleca się używanie ilości odpowiadającej opuszkom palca wskazującego i środkowego. Po nałożeniu produktu na twarz resztkę można rozprowadzać na szyi i dekolcie. Aplikację kremu/boostera powinno się powtarzać co dwie godziny oraz po kąpieli czy intensywnym poceniu się.


W ciągu roku stosowanie kremów z filtrem powinno być wystarczające, ale w okresie letnim zaleca się noszenie ochronnych ubrań, nakryć głowy oraz unikania nadmiernego czasu spędzonego na słońcu w godzinach największego nasłonecznienia.


Kiedy stosować krem z filtrem?


Wiele osób sięga po SPF czy kremy przeciwsłoneczne jedynie w wakacje, bądź gdy wyjeżdżają w ciepłe kraje. Oczywiście jest ono najintensywniejsze w samo południe w okresie letnim i w krajach bliżej równika ze względu na bliskość Słońca, jednak nie powinniśmy wpadać w pułapkę, że moc promieniowania zależna jest od temperatury. Słońce mamy przez cały rok, dlatego o ochronie przed szkodliwym promieniowaniem należy pamiętać o każdej porze roku. Jak się okazuje nie tylko w zależności od pogody czy naszych planów. Promieniowanie UVA może przebijać przez chmury i dostawać się do naszych domów również przez szyby.


Wystrzegać się też należy zapominania o ochronie, gdy korzystamy z kosmetyków takich jak kremy BB czy pudry, które w swoim składzie zawierają filtry przeciwsłoneczny, ponieważ może się okazać, że jest to niewystarczające, by uniknąć szkodliwych skutków promieniowania.

Comments


bottom of page