top of page

Leczenie łysienia androgenowego

Usługi

Leczenie łysienia androgenowego



Androgenowe łysienie to najczęstsza przyczyna utraty włosów i łysienia u mężczyzn, choć często problem ten dotyka również kobiet. Łysienie androgenowe objawia się stopniowym przerzedzaniem włosów, zwłaszcza na szczycie głowy oraz wzdłuż przedniej linii włosów. Włosy w procesie łysienia androgenowego stają się cieńsze i krótsze, a z czasem zaczynają wypadać. Na początku pojawiają się zazwyczaj zakola, następnie linia włosów cofa się w kierunku tyłu głowy. W zaawansowanym stadium łysienia włosy mogą utrzymywać się jedynie w okolicy potylicznej.


Główną przyczyną tego typu łysienia są czynniki genetyczne, które prowadzą do obkurczania się mieszków włosowych i ich stopniowej utraty. Jednak dzięki nowoczesnym metodom leczenia i indywidulanie dobranym zabiegom, można zredukować efekty łysienia androgenowego, a nawet przywrócić na skórze głowy owłosienie sprzed lat.



Czym jest łysienie androgenowe?


Łysienie androgenowe (androgenetic alopecia) to najczęstsza forma utraty włosów, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. U mężczyzn objawia się zazwyczaj stopniowym cofaniem się linii włosów (tzw. zakola) i przerzedzaniem na szczycie głowy, co może prowadzić do całkowitego wyłysienia na górnej części głowy, z zachowaniem włosów na bokach i z tyłu. U kobiet łysienie androgenowe objawia się bardziej rozproszonym przerzedzeniem włosów, szczególnie na czubku głowy, rzadko prowadząc do całkowitej łysiny.


Główną przyczyną tego typu łysienia są czynniki genetyczne oraz wpływ androgenów (hormonów męskich), które prowadzą do obkurczania się mieszków włosowych, a w konsekwencji do stopniowego wypadania włosów. Dihydrotestosteron (DHT), pochodna testosteronu, odgrywa kluczową rolę w tym procesie.



Na czym polega leczenie łysienia androgenowego?


Leczenie łysienia androgenowego może obejmować stosowanie doustnych leków, terapii miejscowych, zabiegów wspomagających wzrost włosów oraz przeszczep włosów. Główne cele terapii to zahamowanie postępu choroby i trwałe ukrycie jej objawów, przy czym metody leczenia są dostosowywane indywidualnie do pacjenta.


Jeśli nie ma przeciwwskazań, możliwe jest jednoczesne stosowanie kilku metod leczenia. U kobiet przebieg łysienia androgenowego różni się od męskiego, dlatego podejście terapeutyczne może się zmieniać w zależności od płci. Na rozwój choroby mogą wpływać różne czynniki, takie jak schorzenia tarczycy, jajników czy zespół Cushinga. Ryzyko łysienia wzrasta także u osób z rodzinną historią tego typu choroby.


Przebieg leczenia:


Leczenie łysienia androgenowego przebiegać może różnorako, jednak zawsze rozpoczyna się ono od konsultacji z lekarzem, w trakcie której przeprowadza się szczegółowy wywiad. Wywiad ze specjalistą obejmuje pytania dotyczące: historii choroby w rodzinie, objawy oraz ich czas trwania, stosowane dotychczas leki oraz obecność innych dolegliwości, które mogą powiązane być z nadmiernym wypadaniem włosów. Następnie specjalista zaleca się odpowiednie badania, które pozwalają na ocenę ogólnego stanu organizmu, są nimi najczęściej: badania krwi, badania hormonalne, badanie skóry głowy, a niekiedy także trichoskopia, dzięki wynikom badań możliwe jest potwierdzenie diagnozy oraz ustalanie przyczyny schorzenia.


Badania histopatologiczne wykonuje się rzadko, jednak mogą zostać one zalecane w bardziej skomplikowanych przypadkach. Po analizie zebranych informacji lekarz wspólnie z pacjentem wybiera odpowiednią metodę leczenia, dopasowaną do potrzeb i indywidulnych uwarunkowań organizmu pacjenta- upewniając się, że nie ma przeciwwskazań do jej zastosowania. W trakcie jakiejkolwiek terapii kluczowe jest przestrzeganie zaleceń i regularne kontrole postępów leczenia.


Metody leczenia:


W leczeniu łysienia androgenowego można wyróżnić następujące metody:

Terapia minoksydylem – stosowana miejscowo w postaci preparatów o różnych stężeniach. Minoksydyl poprawia ukrwienie mieszków włosowych, spowalnia postęp choroby i wspomaga odrost włosów, szczególnie po przeszczepach. Jak każdy lek, może wywołać skutki uboczne.


Doustne leki – najczęściej stosuje się finasteryd, który hamuje działanie enzymu odpowiedzialnego za obkurczanie i uszkadzanie mieszków włosowych, co prowadzi do utraty włosów. Kuracja finasterydem, stosowana u mężczyzn, przynosi często imponujące efekty, mimo ryzyka działań niepożądanych.

Przeszczep włosów – jest to jedna z najskuteczniejszych metod leczenia. Polega na przeszczepieniu zdrowych mieszków włosowych na obszary dotknięte łysieniem, co pozwala poprawić linię włosów, zagęścić je lub przywrócić tam, gdzie wcześniej była łysina. Włosy z przeszczepionych mieszków nie wypadają, szczególnie jeśli łysienie miało podłoże genetyczne, ponieważ są odporne na substancje wywołujące wypadanie.


Dodatkowe działania – obejmują odpowiednią pielęgnację włosów, eliminację łupieżu czy łojotoku. Mogą również obejmować zmiany w diecie, analizę stosowanych leków, badania krwi oraz regulację hormonów w organizmie, co może przyczynić się do poprawy stanu włosów.



Efekty leczenia:


Efekty leczenia łysienia androgenowego zależą od indywidualnej reakcji pacjenta oraz wybranych metod terapii. Bardzo dobre rezultaty przynoszą terapie skojarzone, na przykład jednoczesne stosowanie miejscowych preparatów i leków doustnych.


Przeszczepy włosów, o ile zabieg i okres rekonwalescencji przebiegną bez komplikacji, mogą dać spektakularne efekty, pozwalając pacjentowi całkowicie zapomnieć o problemie łysienia. Pełne rezultaty są jednak widoczne dopiero po kilku miesiącach. Aby dodatkowo wzmocnić działanie niektórych metod leczenia, można rozważyć kosmetologiczne zabiegi wspomagające, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.


Wskazania do leczenia:


Wskazaniem do leczenia łysienia androgenowego u kobiet i mężczyzn jest zauważalne zmniejszenie objętości i gęstości włosów oraz nadmierne ich wypadanie. Pacjenci cierpiący na tę formę łysienia często zgłaszają również takie objawy, jak swędzenie, łupież czy nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy.


Podczas terapii zajmujemy się również tymi dolegliwościami. Głównym powodem podjęcia leczenia jest jednak najczęściej dyskomfort i pogorszenie samopoczucia oraz samooceny, wynikające z pojawiających się objawów, pogorszenia wyglądu i współtowarzyszących temu kompleksów.


Przeciwskazania do leczenia:


Przeciwwskazania do leczenia łysienia androgenowego zależą od wybranej metody terapii. Można je podzielić na stałe, które trwale wykluczają daną metodę, oraz czasowe, które można wyeliminować, umożliwiając późniejsze leczenie.


W przypadku przeszczepów włosów przeciwwskazaniami są m.in. ciąża, karmienie piersią, zaawansowane choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepliwości krwi, schorzenia sercowo-naczyniowe, choroby skóry głowy oraz nieprawidłowe wyniki badań kwalifikacyjnych.


Przy stosowaniu minoksydylu skóra głowy musi być zdrowa, bez ran, podrażnień, plam czy łuszczenia. Nie należy również jednocześnie stosować innych miejscowych leków lub kosmetyków, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.


Finasteryd nie jest zalecany dla kobiet w wieku rozrodczym ani w ciąży, gdyż może powodować nieodwracalne uszkodzenia płodu. Nie ma też pewności czy substancja przenika do mleka matki stwarzając zagrożenie dla dziecka, dlatego ogólnie przyjętym zaleceniem jest niestosowanie terapii finasterydami podczas ciąży i okresu laktacji.

Przydatne informacje


Obszar: Leczenie przeprowadzone może zostać w każdym obszarze skóry, w którym zauważalne jest nadmierne wypadania włosów lub łysienie. Najczęściej leczeniu poddawany jest obszar skóry głowy (całościowo bądź częściowo).


Czas trwania: Leczenie może trwać od kilkudziesięciu minut do nawet kilku miesięcy, w przypadku leczenia łysienia czas trwania zależy od wyboru metody.


Ilość zabiegów: W zależności od wyboru metody leczenia, ilość zabiegów może się różnić. Najczęściej jednak zaleca się wykonanie od 4 do 8 zabiegów w odpowiednim odstępie czasu. Niestety, łysienie ma tendencję do nawracania, dlatego regularność i wykonywanie zabiegów przypominających jest nieuniknione.


Cena: W zależności od wyboru metody leczenia od kilkudziesięciu złotych (leki, preparaty na skórę), do nawet kilku tysięcy (zabiegi, przeszczep włosów).


Często zadawane pytania

Jaką metodę leczenia łysienia androgenowego wybrać?


Wybór odpowiedniej metody w leczeniu łysienia androgenowego zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj łysienia, jego nasilenie, przyczyny oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Najlepszym krokiem jest skonsultowanie się z dermatologiem lub trychologiem, który pomoże ocenić rodzaj łysienia, przyczyny jego występowania i dobierze najbardziej odpowiednią metodę leczenia dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Warto również brać pod uwagę, że często skuteczne leczenie wymaga kombinacji różnych metod oraz regularnych kontrolnych wizyt u specjalisty.


Czy łysienie androgenowe jest dziedziczne?


Tak, łysienie androgenowe jest dziedziczne. Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, a skłonność do tego rodzaju łysienia jest związana z genetycznymi predyspozycjami. Dziedziczenie może pochodzić zarówno od strony matki, jak i ojca, a obecność łysienia androgenowego u członków rodziny zwiększa ryzyko wystąpienia tego problemu.


Czy łysienie androgenowe może świadczyć o chorobie?

Łysienie androgenowe jest przede wszystkim związane z genetyką i hormonami, a niekoniecznie z poważnymi chorobami. Jego główną przyczyną jest nadwrażliwość mieszków włosowych na dihydrotestosteron (DHT), pochodną testosteronu, co prowadzi do stopniowego obkurczania się mieszków i wypadania włosów. Samo w sobie łysienie androgenowe nie jest zwykle oznaką poważnej choroby, ale może występować w połączeniu z innymi problemami zdrowotnymi.


Czy leczenie łysienia androgenowego pozwala uzyskać zadowalające efekty?


Tak, leczenie łysienia może przynieść zadowalające efekty, ale ich skuteczność zależy od kilku kluczowych czynników:

  • Im szybciej rozpoczęte zostaje leczenie, tym lepsze mogą być wyniki. Wczesna interwencja może pomóc w zatrzymaniu postępującego wypadania włosów i przywróceniu ich wzrostu.

  • Efektywność różnych metod leczenia różni się w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zabiegi takie jak mezoterapia, karboksyterapia, czy osocze bogatopłytkowe mogą przynieść dobre rezultaty, ale często są stosowane w połączeniu z innymi terapiami.

  • Efekty leczenia mogą być optymalne, gdy terapia jest dostosowana do specyficznych przyczyn wypadania włosów oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

  • Odpowiednia pielęgnacja włosów, zdrowa dieta, unikanie stresu i regularne wizyty kontrolne są kluczowe dla uzyskania i utrzymania pozytywnych rezultatów leczenia.nych wizyt u specjalisty.

Tą usługę zrealizują

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Powiązane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

bottom of page