top of page

Toksyna botulinowa - leczenie bruksizmu

Usługi

Toksyna botulinowa - leczenie


Bruksizm to schorzenie objawiające się ciągłym zgrzytaniem zębami i ich mimowolnym zaciskaniem. Szczękościsku jest związany ze zbyt dużą aktywnością mięśni żwaczy objawy występują u pacjentów najczęściej podczas snu. Leczenie bruksizmu jest zalecane przez specjalistów, ponieważ nieleczony może powodować liczne dolegliwości takie jak: nadmierną ruchomość zębów, ścierania się szkliwa a także koron zębowych. Nieleczenie bruksizmu, może doprowadzić do powstawania zmian zwyrodnieniowych w stawach żuchwowo-skroniowych lub asymetrii w pracy mięśni żwaczy.


Bruksizm jest chorobą bardzo problematyczną dla pacjenta, może powodować migreny, napięcia karku, bóle głowy, pleców a także zaburzenia równowagi. Skutkiem bruksizmu u niektórych pacjentów może być tzw „twarz kwadratowa”. 


Metodą na pozbycie się uciążliwego problemu jakim jest bruksizm jest toksyna botulinowa. Dzięki terapii toksyną botulinową można zniwelować lub zmniejszyć problem i zapobiec tym samym niepożądanym efektom, które występują przy bruksiźmie. Toksyna wstrzykiwana jest w mięśnie żwaczy, co powoduje ograniczenie ich aktywności poprzez blokowanie przepływu impulsów nerwowych do mięśni. Poza rozluźnieniem i zmniejszeniem zabieg powoduje też obkurczenie mięśni. Zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest bezpieczny oraz skuteczny, a jego efekty utrzymują się przez 6-8 miesięcy. Zabieg wpływa również na optyczne wyszczuplenie rysów twarzy.Przebieg zabiegu:


Pierwszym etapem konsultacji przy zabiegach w naszej Klinice jest szczegółowy wywiad z pacjentem. Po kwalifikacji do zabiegu dopierana jest odpowiednia dawka preparatu, dostosowana do indywidualnych potrzeb. Po podaniu znieczulenia miejscowego w formie kremu, toksynę botulinową wstrzykuje się za pomocą cienkiej igły w wyznaczone miejsca. Zabiegowi towarzyszy uczucie lekkich ukłuć i rozpieranie, zabieg trwa ok. 30 minut.Przeciwwskazania:


Zabiegi z zastosowanie toksyny botulinowej, mimo małej ingerencji w organizm nie może zostać wykonany u każdego. Kluczowymi przeciwskazaniami do wykonania zabiegu są:

-ciąża,

-okres laktacji,

-przyjmowanie antybiotyków,

-aktywna infekcja skórna w miejscu zabiegu, leki immunosupresyjne,

-zaburzenia mięśniowo-nerwowe.Przydatne informacje


Obszar: twarz


Czas trwania: do 30 min


Ilość zabiegów: co 3 miesiące


Cena: wg. cennika

Często zadawane pytania

Jak wyglada rekonwalescencja?

Zabieg leczenia bruksizmu poprzez użycie toksyny botulinowej cechuje się tym, iż jest małoinwazyjny i bezpieczny, dlatego też nie wymaga szczególnego okresu rekonwalescencji. Zazwyczaj pacjent może powrócić do normalnej aktywności krótko po zabiegu. Niekiedy po zabiegu może wystąpić niewielki miejscowy obrzęk, który utrzymuje się nie dłużej niż 2 godziny. Po zabiegu może pojawić się zasinienie, które powinno ustąpić do kilku dni po zabieguJakie jest zalecane postępowanie po zabiegu?

Zalecenia pozabiegowe są bardzo istotne, ponieważ dzięki ich przestrzeganiu uzyskać można najlepsze efekty i uniknąć powikłań po zabiegowych. Zaleca się:

  • unikać wszelkich zabiegów, z użyciem głębokiej podczerwieni, fali radiowych czy lasera

  • nie podejmować dużej aktywności fizycznej do 24h po zabiegu

  • nie należy spożywania alkoholu do 24h po zabiegu

  • nie ogrzewać ostrzykniętej okolicy i nie korzystać z solarium czy sauny do dwóch tygodni po zabiegu

Tą usługę zrealizują

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Team Member Name

Job Title

Powiązane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

bottom of page