Łuszczyca
Łuszczyca to jedna z częstszych chorób dermatologicznych, jej przebieg może być łagodny, jednak zdarza się, że bywa ona uciążliwa dla pacjenta. Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, ogólnoustrojową, niezakaźną, obejmującą różne partie ciała, niekiedy nawet całą powierzchnię skóry.
Łuszczyca charakteryzuje się dużym wysuszeniem i rogowaceniem naskórka, a także zaczerwienieniem oraz pieczeniem i podrażnieniem. Jest to schorzenie dotykające około 3% polskiego społeczeństwa, niestety całkowite wyleczenie łuszczycy nie jest możliwe, można leczyć ją jednak objawowo.
Przyczyny występowania łuszczycy
Mimo, iż choroba łuszczycowa dotyka wielkiego grona społeczeństwa i badania nad nią prowadzone są od lat, to nie udało się ustalić jednej konkretnej przyczyny jej występowania.
Na wystąpienie i rozwój łuszczycy wpływ może mieć wiele aspektów, zarówno genetycznych, środowiskowych jak i immunologicznych.
Genetyczne zaburzenia immunologiczne to jedna z przyczyn występowania łuszczycy. Za jej powstawanie odpowiedzialne są również inne choroby bakteryjne oraz wirusowe organizmu jak: odra, różyczka, zakażenia drożdżakami i pasożytami, również uszkodzenia i podrażnienia skóry, przyjmowanie niektórych leków, zmiany hormonalne mogą mieć wpływ na wystąpienie choroby.
Wyróżniamy dwa rodzaje łuszczycy:
Łuszczyca typu I- cechuje się dużą opornością na leczenie, a jej przebieg bywa bardzo trudny, występuje najczęściej u dzieci i młodzieży lub osób dorosłych przed 40 rokiem życia;
Łuszczyca typu II- nazywana potocznie „łuszczycą dorosłych” pojawia się po 40 roku życia, przy odpowiednim leczeniu można widocznie zminimalizować objawy choroby;
Łuszczyca- objawy:
Łuszczyca to choroba skóry, charakteryzująca się zaburzeniami odbudowy naskórka. W początkowej fazie choroby na ciele zauważyć można niewielkie wykwity w kolorze czerwonym pokryte suchym naskórkiem, które różnią się znacznie od skóry wokół. Mogą być one mniejsze lub nieco większe około 1-2 cm. Wraz z rozwojem choroby, zmiany przybierają nieco inny wygląd, skóra pokryta zostaje przylegającymi błyszczącymi łuskami (blaszkami łuszczycowymi), pod którymi znajduje się napięta, błyszcząca skóra oraz drobne, kropelkowe krwawienie.
Zmiany łuszczycowe sprawiają duży dyskomfort, bywają drażniące i swędzące co wpływa na zdzieranie naskórka. Występują najczęściej na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy oraz w okolicy lędźwiowo-krzyżowej.
Odmiany łuszczycy:
Łuszczyca zwykła- to najczęstsza forma łuszczycy, charakteryzująca się czerwonymi plackami pokrytymi srebrzystymi łuskami.
Łuszczyca zadawniona- objawia się symetrycznymi, nieaktywnymi plackami z grubą warstwą łusek.
Łuszczyca odwrócona- lokalizuje się głównie w fałdach skórnych i objawia się gładkimi, jasnoczerwonymi zmianami.
Łuszczyca brodawkująca -to nierównomierne guzki przypominające brodawki, zlokalizowane przede wszystkim na nogach.
Łuszczyca owłosionej skóry głowy -charakteryzuje się łuszczeniem i świądem.
Łuszczyca wysiękowa -to sączące się zmiany w okolicach pod pachami, biustem, fałdach skórnych, pośladkach i genitaliach.
Łuszczyca krostkowa -objawia się ropnymi krostami i zmianami rumieniowymi, najczęściej na stopach i dłoniach.
Łuszczyca brudźcowa -to zadawniona forma łuszczycy wysiękowej, charakteryzująca się wilgotnymi bruzdami i strupami.
Łuszczyca plackowata- może być mylona z łuszczycą zwykłą, ale charakteryzuje się większymi zmianami i skłonnością do zlewania się.
Łuszczyca kropelkowata -objawia się punktowymi zmianami w kształcie kropli na tułowiu, kończynach dolnych i czubku głowy.
Łuszczyca stawowa -to zapalenie stawów związane z łuszczycą, które może pojawić się po kilku latach od wystąpienia objawów skórnych.
Łuszczyca uogólniona -to rozległe zmiany skórne, powodujące ból, obrzęk i świąd. Ma ciężki przebieg i jest trudna do leczenia.
Łuszczyca-diagnoza
Łuszczyca w pierwszej fazie nie daje zbyt wielu widocznych objawów, dlatego często bywa bagatelizowana przez pacjentów. Rozwój choroby może wpłynąć jednak na znaczne pogorszenie stanu skóry, dlatego konieczna w tym przypadku jest kontrola dermatologiczna. Specjalista nie tylko nie dobierze odpowiednie leczenie, ale wprowadzi też odpowiednią pielęgnację, która przy chorobie łuszczycowej jest niebywale ważna.
Łuszczyca- leczenie
Łuszczyca jest chorobą przewlekłą, której nie można w pełni wyleczyć, można jednak kontrolować jej objawy i łagodzić dolegliwości.
Oto kilka metod leczenia łuszczycy:
Leczenie farmakologiczne: Używanie maści, kremów, żeli lub szamponów na bazie kortykosteroidów, witaminy D, retinoidów, inhibitory kalcyneuryny lub antraliny. Leki przeciwhistaminowe mogą pomóc w łagodzeniu swędzenia, a leki immunosupresyjne mogą być stosowane w przypadkach ciężkiej łuszczycy.
Leczenie fototerapią: Promieniowanie ultrafioletowe (UV) może pomóc w zmniejszeniu objawów. Korzystanie z naturalnych promieni słonecznych lub poddanie się terapii światłem w gabinecie dermatologicznym, może zniwelować objawy choroby.
Leczenie łagodzące: Aby przynieść ulgę, zmniejszyć suchość i złuszczać martwy naskórek należy nawilżać skórę kremami nawilżającymi oraz maściami o delikatnym składzie.
Unikanie czynników wywołujących chorobę: Unikanie długotrwałego stresu, palenia tytoniu, alkoholu, niezdrowej diety i innych czynników, które mogą wywoływać lub nasilać objawy łuszczycy.
Ograniczanie podrażnień skóry: W przebiegu choroby należy unikać szorstkich tkanin, gorącej wody, długotrwałych kąpieli i drażniących substancji, które mogą podrażniać skórę i nasilać objawy.
Zabiegi stosowane podczas leczenia łuszczycy:
Podczas leczenia łuszczycy stosuje się różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów i poprawie stanu skóry. Niektóre z nich to:
-Fototerapia – metoda leczenia, która wykorzystuje promieniowanie ultrafioletowe do zmniejszenia stanu zapalnego skóry.
-Kąpiele oczyszczające – polegają na wykorzystaniu różnych dodatków, takich jak olejki eteryczne, sól morska czy zioła, do kąpieli w celu złagodzenia objawów łuszczycy.
-Peelingi chemiczne – stosuje się substancje o działaniu złuszczającym, które pomagają usunąć martwe komórki skóry i złagodzić objawy łuszczycy.
-Masaż – może pomóc w złagodzeniu bólu i napięcia mięśniowego, które często towarzyszą łuszczycy.
-Aromaterapia – polega na stosowaniu olejków eterycznych, które mogą pomóc w złagodzeniu stanu zapalnego i wywołaniu uczucia relaksu.
-Krioterapia – metoda polegająca na stosowaniu ekstremalnie niskiej temperatury w celu zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia swędzenia.
-Zabiegi nawilżające – stosowanie odpowiednich kremów i balsamów, które pomagają nawilżyć skórę i zmniejszyć objawy łuszczycy.