top of page

Cienie pod oczami


Cienie pod oczami to problem wielu mężczyzn i kobiet w różnym wieku. Występujące pod oczami cienie sprawiają, że twarz wygląda na zmęczoną i niezadbaną. Mimo stosowania odpowiedniej pielęgnacji i produktów rozjaśniających problem może się utrzymywać. Wiotka, cienka i zasiniona skóra wokół oczu, często sprawia, że pacjenci tracą pewność siebie.


Czym są cienie pod oczami?


Cienie pod oczami mogą przybierać kolor fioletowy, lekko czerwony, a nawet brązowy. Nierzadko świadczą one o niewyspaniu, stresującym okresie w życiu lub silnym przemęczeniu. Bardzo często jednak, są one wynikiem zbyt cienkiej i wiotkiej skóry wokół oczu. Widoczne, przebijające się spod cienkiej warstwy skóry naczynia krwionośne sprawiają, że obszar pod okiem jest nieco ciemniejszy niż pozostała część skóry twarzy. Skóra pod oczami ma jedynie pół milimetra grubości, nie zawiera gruczołów łojowych a jej warstwa hydrolipidowa jest bardzo delikatna, dlatego też obszar ten często bywa przesuszony.

Cienie pod oczami bywają mylone z „workami pod oczami”, które są efektem zastoju limfy w okolicy pod okiem.


Dlaczego powstają cienie pod oczami?


O ile kondycja naszego organizmu jest dobra, a obecny tryb życia nie wpływa na powstawanie cieni pod oczami, to przyczyna może być naturalna utarta kolagenu. Zarówno nieodpowiednio zbilansowana dieta jak i życie w biegu mogą wpływać na utratę kolagenu. Również starzenie odgrywa dużą rolę w zmniejszonej produkcji kolagenu.

Odpowiednia pielęgnacja i suplementacja powinna być pierwszym krokiem w walce z cieniami pod oczami.


Cienie pod oczami- przyczyny:


W zależności od koloru cieni pod oczami, przyczyny ich powstawania mogą być różne.

Żółte cienie pod oczami świadczyć mogą o niezdrowym trybie życie, paleniu papierosów i niezbilansowanej diecie. Cienie w kolorze fioletowym najczęściej pojawiają się u osób przemęczonych, mogą być również reakcją organizmu na upływający czas. Brązowe cienie pod oczami, mogą natomiast świadczyć o złym stanie zdrowia, długo utrzymujące się zasinienie w kolorze brązowym może świadczyć o rozwijających się chorobach organizmu.


Najczęstsze przyczyny:

- przemęczenie,

-nadmierny stres,

-niewyspanie,

-palenie papierosów,

-szybka utrata masy ciała,

-uwarunkowania genetyczne,

-oznaka chorób organizmu.


Typy cieni pod oczami:


Cienie pod oczami to częsty problem osób w okresie starzenia jak również młodych żyjących w stresie i pędzie. Warto jednak pamiętać, że każdy taki sygnał naszego ciała wskazuje na pewne nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Rozlane cienie pod oczami, powinny zostać skontrolowane przez lekarza. Wyróżniamy kilka typów cieni pod oczami:

- cienie barwnikowe,

- cienie naczyniowe,

- cienie alergiczne,

- cienie wynikające z zaników skóry i tkanki tłuszczowej,

- cienie będące sygnałem schorzeń.



Typy cieni pod oczami-diagnostyka:


Cienie pod oczami są zazwyczaj problemem kosmetycznym, jednak nie zawsze.

Długo utrzymujące się cienie pod oczami mogą być sygnałem świadczącym o nieprawidłowej pracy organizmu. Należy więc udać się do lekarza w celu wykonania podstawowych badań krwi, a jeśli zajdzie taka potrzeba- rozszerzonej diagnostyki.

Choroby, które mogą sygnalizować cienie pod oczami:

-anemia,

-astma,

-niedokrwistość,

-zaburzenia hormonalne,

-atopowe zapalenie skóry,

-cukrzyca,

-niedoczynność tarczycy,

-zapalenie tarczycy,

-nadciśnienie tętnicze,

-zapalenie skórno-mięśniowe,

-alergiczne zapalenie spojówek

-schorzenia wątroby i nerek.


Cienie pod oczami- leczenie:

W zależności od przyczyny powstawania cieni pod oczami, sposobów leczenia może być wiele. W przypadku, gdy cienie pod oczami stanowią jedynie mankament estetyczny, można poprzez pielęgnację spróbować nieco je rozjaśnić. Świetnie sprawdzą się tutaj kremy i żele pod oczy z witaminą C, koenzym Q10, produkty zwierające kofeinę oraz aloes.


Cienie pod oczami- jak przeciwdziałać?


Aby zapobiegać powstawaniu cieni pod oczami, należy szczególnie dbać o odpowiednią kondycję organizmu. Zdrowa dieta, odpowiednie nawodnienie organizmu, rezygnacja z używek (papierosy), suplementacja składników takich jak witaminy oraz kolagen oraz aktywność fizyczna to elementy, które nie tylko zapobiegają powstawaniu cieni pod oczami, ale również wielu chorobom.

Również odpowiednia pielęgnacja bogata w składniki odżywcze może poprawiać wygląd skóry wokół oczu.


FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi


Czy cienie pod oczami są zmianą chorobową?

Absolutnie nie, cienie pod oczami są zazwyczaj jedynie mankamentem wyglądu, choć nie wszyscy je tak postrzegają. Niekiedy mogą jednak świadczyć one o chorobie, dlatego też zaleca się regularne badania krwi.

Czy krem pod oczy zniweluje cienie pod oczami?

Kremy pod oczy nawilżają skórę, rozświetlają ją, jednak gdy cienie pod oczami są efektem niewłaściwego, niezdrowego trybu życia, to pielęgnacja nie wpływanie znacząco na ich zniwelowanie.

Czy dieta ma wpływ na cienie pod oczami?

Jak najbardziej, niewłaściwa dieta, nie zawierająca witamin i składników odżywczych wpływa na osłabienie i gorsze funkcjonowanie organizmu (mniejsza produkcja kolagenu i elastyny).

Czy cienie pod oczami są dziedziczne?

Tak, wyjątkowo cienka skóra wokół oczu i skłonność do cieni pod oczami może być dziedziczna.

Czy słońce może powodować cienie pod oczami?

Długotrwała ekspozycja na słońce wpływa na poszerzanie się naczyń krwionośnych co może powodować cienie pod oczami. Szczególnie zmiany żółte i brązowe mogą o tym świadczyć.

Czy wielogodzinna praca przy komputerze może powodować cienie pod oczami?

Tak, podczas pracy przy komputerze, szczególnie długotrwałej może powodować rozszerzenie naczyń krwionośnych. Ma na to wpływ zarówno niebieskie światło urządzeń LED jak również przemęczenie organizmu i wytężanie wzroku podczas pracy.


Zabiegi stasowane w niwelowaniu cieni pod oczami:

-kwas hialuronowy- wypełnienie ubytków kwasem hialuronowym (naturalnie występującym w organizmie),

-osocze bogatopłytkowe- pobrane z krwi pacjenta osocze, świetnie stymuluje proces regeneracyjny skóry, odżywia ją i nawilża,

-mezoterapia igłowa- poprzez iniekcyjne podanie składników odżywczych dochodzi do pobudzenia procesów regeneracyjnych skóry co stymulując ją do przebudowy powodując zagęszczenie skóry

-stymulatory tkankowe- bogate w składniki odżywcze, uelastyczniają i odżywiają szarą i zmęczona skórę,

Proponowane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

Zobacz inne wskazania

Cienie pod oczami

Wskazanie

Bruksizm

Trądzik młodzieńczy

Znamiona

Opadające, wiotkie powieki

bottom of page