Technika mezobotoxu została opisana w 2015 roku, przez doktora Wofflesa Wu, zdaniem którego terapia powinna opierać się na podskórnym podaniu setek mikrokropel rozcieńczonego botoksu. Zamiarem zabiegu było początkowo głownie zahamowanie produkcji łoju i potu z gruczołów łojowych oraz wzmocnienie powierzchownych mięśni twarzy.
Czym jest mezobotox?
Jest to jedna z najczęściej stosowanych na świecie procedur cechująca się niewielką inwazyjnością i dużym bezpieczeństwem dla pacjenta. Metodę tą stosuje się zarówno w redukcji zmarszczek mimicznych jak również niwelacji niewielkich bruzd nosowo-wargowych i zmarszczek linii poprzecznej czoła.
Toksyna botulinowa, znana powszechnie jako "botoks", to egzotoksyna pochodzenia bakteryjnego, która stosowana jest w medycynie od wielu lat. W dziedzinie dermatologii estetycznej wykorzystuje się ją w wielu terapiach m.in. łagodzeniu zmarszczek mimicznych na twarzy, zmarszczek w okolicy szyi, a także w leczeniu nadpotliwości. Toksyna botulinowa uznawana jest za jedną z najsilniejszych neurotoksyn bakteryjnego pochodzenia; produkowana jest przez beztlenowe bakterie Clostridium botulinum. Na ten moment zidentyfikowano osiem serotypów toksyny (A, B, C1, C2, D, E, F i G). Działanie trójetapowe botoksu, hamuje uwalnianie acetylocholiny z zakończeń nerwowych, co prowadzi do chwilowego osłabienia napięcia siły mięśniowej. Skutki działania botoksu są jednak jedynie czasowe, zachodzące w warstwach skóry procesy nie pozwalają na uzyskanie stałych efektów przy użyciu toksyny.
Ze względów estetycznych botoks stosuje się do redukcji zmarszczek mimicznych, które pojawiają się w wyniku zwiększonego napięcia lub nawykowego skurczu pewnych mięśni. Preparaty toksyny botulinowej typu A zazwyczaj aplikowane są w obszarze górnej części twarz (czoło), aby poprawić wygląd skóry i zniwelować zmarszczki. Używa się ich m.in. do korekcji:
lwiej zmarszczki
kurzych łapek
zmarszczek poziomych czoła
Klasyczne terapie z wykorzystaniem botoksu polegają na wprowadzeniu określonych dawek oczyszczonej toksyny botulinowej typu A podskórnie- do mięśni twarzy. Działanie botoksu skupia się wyłącznie na tych mięśniach, do których został dostarczony preparat, nie wpływając na funkcjonowanie pozostałych. Jedną z alternatyw dla tradycyjnych zabiegów z użyciem toksyny botulinowej jest tzw. baby botox, znany również jako microbotox lub mezobotox.
Zabiegi baby botox obejmują powierzchowne wstrzyknięcia, zazwyczaj śródskórne, niewielkich dawek rozcieńczonego preparatu. Toksyna botulinowa, aplikowana płytko i w małych ilościach, hamuje wydzielanie acetylocholiny z zakończeń nerwowych w skórze. Jednym z efektów jej działania jest redukcja wydzielania potu przez gruczoły, co prowadzi do poprawy wyglądu i jakości skóry twarzy. Komórki mioepitelialne, które otaczają komórki gruczołowe, są stymulowane przez nerwy współczulne, w których głównym neurotransmiterem jest acetylocholina. (Ta właściwość jest wykorzystywana m.in. w leczeniu nadmiernej potliwości).
Kwalifikacja do zabiegu:
Podczas kwalifikacji do zabiegu, lekarz nie tylko przedstawi jego przebieg, ale również wskazania i zalecenia do których należy zastosować się przed zabiegiem. Do zaleceń mogą należeć m.in.:
zaprzestanie stosowania leków odpowiednio wcześniej przed zabiegiem,
niekorzystanie z innych zabiegów medycyny estetycznej,
Efekty zabiegu:
Obecnie odchodzi się od efektu jaki do tej pory uzyskać można było za pomocą botoksu „zamrożenie twarzy” i skupia się bardziej na uzyskaniu subtelnego efektu przy jednoczesnym osiągnięciu zamierzonych rezultatów (wygładzenie skóry). Selektywne osłabienie mięśni odpowiedzialnych za mimikę pozytywnie wpływa na wygląd zmarszczek mimicznych. Iniekcje toksyny botulinowej podawane śródskórnie korygują zmarszczki w obszarze podania oraz przywracają skórze młodszy, zdrowszy wygląd. Dodatkowo zabieg poprawia funkcje ochronne skóry: redukcja pocenia prowadzi do zmniejszenia transepidermalnej utraty wody (TEWL) oraz zwiększenia zawartości wody w skórze, co skutkuje jej wygładzeniem i poprawą elastyczności.
Iniekcja toksyny botulinowej zmniejsza także produkcję sebum, ogranicza degradację fibroblastów i wspomaga syntezę kolagenu. Dzięki redukcji aktywności gruczołów potowych i łojowych skóra staje się mniej błyszcząca (tłusta). Technika baby botox korzystnie wpływa na wygląd zarówno pionowych fałd, jak i poziomych zmarszczek szyi, efektem tego jest poprawa konturu twarzy oraz podkreślenie linii żuchwy.
Mezobotox oferuje efekt odświeżenia i relaksacji skóry, minimalizując jednocześnie ryzyko powikłań i poważnych skutków ubocznych, takich jak asymetria, zmiana wyrazu twarzy czy problemy z mową. Po zabiegu nie występuje efekt „zamrożonej mimiki”, który bywa skutkiem niewłaściwego przeprowadzenia tradycyjnego zabiegu botulinowym. Jednak drobne zmarszczki i linie mimiczne, takie jak kurze łapki, stają się płytsze i mniej widoczne, co sprawia, że twarz wygląda na zrelaksowaną, wygładzoną i młodszą.
Metoda ta umożliwia również delikatne uniesienie kącików ust oraz brwi. Baby botox znacząco poprawia wygląd zmarszczek u nasady nosa oraz lwiej zmarszczki, czyli pionowej bruzdy między brwiami. Dobre rezultaty można również uzyskać w przypadku zmarszczek wokół czerwieni wargowej, zwłaszcza tzw. zmarszczek palacza (zmarszczek na górnej wardze). Dodatkową zaletą jest zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i potowych, co przyczynia się do poprawy wyglądu (jakości) skóry, szczególnie na czole.
Comments