top of page

Atopowe zapalenie skóry


Atopowe zapalenie skóry to choroba o podłożu genetycznym, dotykająca zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, schorzenie to często bywa przewlekłe, jednak niezaraźliwe. Atopowe zapalenie skóry może rozwinąć się we wczesnym dzieciństwie i utrzymywać przez całe życie.

Nazywane inaczej AZS- atopowe zapalenie skóry, jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, obecnie zmaga się z nią niemal 35% społeczeństwa. Choroba ta występuje często u astmatyków oraz alergików (alergie wziewne na kurz, roztocza).


Przyczyny występowania atopowego zapalenia skóry


Atopowe zapalenie skóry, rozwija się najczęściej we wczesnym dzieciństwie, nawet u niemowląt. Jest ro rodzaj choroby genetycznej, w wyniku której organizm wykazuje nadmierną reakcję na otaczające go alergeny środowiskowe. Najczęstszymi czynnikami wywołującymi alergie są m.in. kurz, roztocza, produkty spożywcze, sierść zwierząt, a także kosmetyki- dlatego przy skórze atopowej tak ważna jest odpowiednio dobrana pielęgnacja.

U osób zmagających się z atopowym zapaleniem skóry, w nadmiarze wytwarzany jest antygen IgE (immunoglobuliny klasy E), który zalicza się do przeciwciał produkowanych przez układ immunologiczny. Poziom IgE znacznie wzrasta, gdy do organizmu przedostają się pasożyty lub substancje alergiczne.


Objawy atopowego zapalenia skóry


U niemowląt pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry nie są silnie widoczne. Po kontakcie z alergenem pojawiać mogą się zaczerwienienia w okolicy czoła, policzków oraz główce. U dzieci nieco starszych reakcja organizmu na alergen ma nieco inną postać, w miejscu zgięć stawów (na łokciach oraz kolanach) pojawiać mogą się tam zaczerwienienia oraz swędzenie. Towarzyszyć może temu astma, katar sienny, kaszel oraz zapalenie spojówek. Wraz z dojrzewaniem, objawy atopowego zapalenia skóry mogą się nasilać, poza zaczerwieniem i świądem, mogą pojawiać się pęcherzyki, silne łuszczenie skóry oraz ból. W niektórych przypadkach reakcja organizmu jest na tyle silna, że chory w wyniku bólu oraz silnego swędzenia drapie skórę, prowadzając do jej rozerwania (poranienia).

Jakie czynniki zaostrzają przebieg choroby?

Żyjemy obecnie w czasach, gdzie codziennie mamy kontakt z substancjami chemicznymi, zarówno tymi bezpiecznymi dla organizmu jak kosmetyki i produkty do pielęgnacji, jak również silnymi środkami czystości, które po kontakcie ze skórą, nawet osoby zdrowej mogą wywołać alergię. U osób z AZS kontakt ze szkodliwymi substancjami chemicznymi (farby, środki dezynfekujące, środki czystości) może skutkować zaostrzeniem choroby.

Osoby zmagające się z atopowym zapaleniem skóry, uważniej niż pozostali muszą dobierać produkty, którymi się otaczają, gdyż wiele czynników takich jak: alkohol, używki, dym papierosowy, niektóre materiały, powodować mogą alergie.

Z atopowym zapaleniem skóry, częściej zmagają się osoby żyjące w miastach, gdyż ilość alergenów jest tam większa. Zła jakość powietrza oraz zanieczyszczenie środowiska, również mogą mieć wpływ na przebieg choroby.


Diagnoza atopowego zapalenia skóry


Atopowe zapalenie skóry, występujące u dzieci może być często niezauważalne przez rodziców. Zaczerwienienie nie zawsze jest mocno widoczne i nie zawsze towarzyszy mu świąd.

Nie można jednak lekceważyć powtarzających się objawów. Jeśli przy kontakcie z daną substancją lub produktem objawy powracają, należy zgłosić się to dermatologa, który na podstawie badania zmian skórnych oraz testów alergicznych dokonać może diagnozy.


Leczenie w przebiegu atopowego zapalenia skóry


Atopowe zapalenie skóry, jest chorobą przewlekłą, dlatego najczęściej w jej przebiegu stosuje się leczenie objawowe. Są to przede wszystkim odpowiednio dobrane dermokosmetyki, o naturalnych składach, które nie tylko łagodzą swędzenie, ale również nawilżają silnie przesuszoną skórę. Ważna w przebiegu leczenia jest również dieta bogata w kwasy Omega 3 i 6, które dbają o prawidłowe funkcjonowanie układy immunologicznego. U osób dorosłych mogą wprowadzone zostać również leki doustne, naświetlanie oraz sterydy- zastosowanie terapii w miejscu zaognienia choroby łagodzi swędzenie i minimalizuje zaczerwienienie.

Osoby dorosłe powinny dbać o odpowiednie nawilżenie oraz nawodnienie skóry, korzystanie z zabiegów kosmetologicznych, które mają działanie odżywcze i silnie nawilżające, przyczynia się do poprawy jakości skóry.


Zabiegi wspomagające leczenie atopowego zapalenia skóry


  • Terapia nawilżająca: Skóra atopowa jest często sucha i łuszcząca się, dlatego ważne jest regularne stosowanie nawilżających produktów kosmetycznych, takich jak kremy, balsamy lub maści. Mogą one pomóc w utrzymaniu nawilżenia skóry i zmniejszeniu swędzenia.


  • Łagodzenie świądu: Do łagodzenia swędzenia skóry stosuje się różne metody, takie jak okłady z zimnej wody, chłodzący żel lub kąpiele z wykorzystaniem produktów łagodzących podrażnienia. Dodatkowo, stosowanie maści z substancjami łagodzącymi, takimi jak mentol, kamfora lub kortykosteroidów, może przynieść ulgę.


  • Kąpiele lecznicze: Kąpiele z dodatkiem substancji leczniczych, takich jak mleko owsiane, olejki eteryczne (np. lawendowy, rumiankowy) lub sól morska, mogą zapewnić łagodzenie objawów atopowego zapalenia skóry. Zaleca się unikanie gorącej wody, która może dodatkowo wysuszać skórę.


  • Fototerapia: Na leczenie atopowego zapalenia skóry stosuje się również fototerapię, czyli ekspozycję skóry na kontrolowane dawki promieniowania UV. Ta metoda może przyczynić się do zmniejszenia stanu zapalnego i skutecznie zmniejszyć objawy atopowego zapalenia skóry.


  • Peelingi chemiczne: W niektórych przypadkach, gdy skóra jest silnie zrogowaciała i skłonna do tworzenia się grudek czy strupów, może być zalecane wykonanie delikatnego peelingu chemicznego. Ten zabieg pomaga usunąć martwy naskórek i poprawić wygląd skóry.

Proponowane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

Zobacz inne wskazania

Atopowe zapalenie skóry

Wskazanie

Blizny

Zmarszczki

Rumień na twarzy

Liszajec zakaźny

bottom of page