Zmarszczki
Wraz z biegiem lat, skóra starzeje się, a co za tym idzie traci swoją elastyczność i sprężystość. Zwiększająca się ilość zmarszczek może stanowić defekt kosmetyczny, a nawet kompleks dla wielu kobiet i mężczyzn. Jednakże postępująca wiedza i nowoczesne technologie kosmetologiczne oraz te z zakresu medycyny estetycznej pozwalają na coraz to skuteczniejszą walkę z problemem jakim są zmarszczki.
Czym są zmarszczki?
Upływający czas i postępujące procesy starzeniowe wpływają na powstawanie zmarszczek. Pierwsze zmarszczki zauważyć można już po 25 roku życia i są to zazwyczaj zmarszczki mimiczne, powstałe na skutek aktywnej pracy mięśni mimicznych. Powstałe na skutek zmniejszającej się gęstości skóry zmarszczki, widoczne są najczęściej na czole (zmarszczki poprzeczne czoła, lwia zmarszczka), wokół oczu (kurze łapki) oraz zmarszczki palacza.
Po 30 roku życia zauważyć można zmniejszenie produkcji kolagenu oraz elastyny. Osłabione włókna kolagenowe wpływają m.in. na suchość skóry jak i na uwidacznianie się zmarszczek na policzkach, w okolicach ust i nosa.
Wyróżnić można również zmarszczki powstałe na skutek chorób, ekspozycji na słońce lub szybkiej utraty masy ciała.
Zmarszczki-rodzaje:
Wyróżnić można kilka typów zmarszczek: zmarszczki mimiczne, zmarszczki grawitacyjne oraz zmarszczki związane z utratą elastyczności skóry.
1. Zmarszczki mimiczne – są to zmarszczki powstałe na skutek naturalnych odruchów mimicznych, są nimi m.in.: zmarszczki na czole, zmarszczki wokół oczu (tzw. kurze łapki) czy "bruzdy nosowo-wargowe" między nosem a ustami.
2. Zmarszczki grawitacyjne – są to zmarszczki powstałe w wyniku grawitacji i utraty objętości skóry. Opadająca skóra na policzkach, zwiotczała skóra w okolicach podbródka czy zmarszczki na szyi.
3. Zmarszczki związane z utratą elastyczności skóry – są to zmarszczki powstałe w wyniku utraty elastyny i kolagenu w skórze, są nimi: zmarszczki na szyi, na dekolcie czy zmarszczki na grzbiecie rąk.
Zmarszczki-przyczyny:
Zmarszczki powstają w wyniku naturalnych procesów wynikających ze starzenia się skóry. Główne przyczyny ich powstawania to utrata napięcia i elastyczności skóry, spowodowana zmniejszeniem produkcji kolagenu i elastyny przez organizm. Dodatkowo, na powstawanie zmarszczek wpływ mają również czynniki genetyczne, ekspozycja na działanie promieni słonecznych, palenie papierosów, stres, niewłaściwa dieta oraz brak odpowiedniej pielęgnacji skóry.
Zmarszczki mogą pojawić się na skórze twarzy, szyi, dekoltu oraz innych częściach ciała. Mogą być to drobne, płytkie linie, ale także głębokie, bardziej widoczne zmarszczki.
Zmarszczki-zapobieganie:
Istnieje wiele sposobów zapobiegania powstawaniu zmarszczek:
1. Kremy nawilżające, kremy z filtrami UV.
2. Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.
3. Unikanie używek: papierosów, alkoholu.
4. Nawodnienie organizmu, duża ilość wody.
5. Regularne stosowanie peelingów.
6. Odpowiednia dieta, bogata w produkty zawierające witaminy: A, C i E, które wspierają zdrowie skóry.
7. Unikanie silnego stresu.
8. Regularne ćwiczenia mięśni twarzy, poprawiające krążenie.
Zmarszczki- diagnostyka:
Zmarszczki bardzo rzadko powiązać można z chorobami organizmu, zdarza się że powstają one liczniej u osób borykających się z cukrzycą, problemami tarczycowymi czy chorobami układu autoimmunologicznego.
Chcąc jednak rozpocząć kurację redukcji zmarszczek, najlepiej rozpocząć od konsultacji dermatologicznej. Dermatolog nie tylko oceni stan skóry, przyczynę powstania zmarszczek, ale również dobierze odpowiednie leczenie.
Usunięcie, czy też zniwelowanie zmarszczek nie wyklucza ponownego ich powstania, dlatego warto zapytać dermatologa o sposób na jak najtrwalsze podtrzymanie efektów.
Zmarszczki-zabiegi:
1. Botoks (toksyna botulinowa) - toksyna blokuje komunikację między nerwami a mięśniami, co powoduje tymczasowe osłabienie lub paraliż mięśni.
2. Wypełniacze (np. kwas hialuronowy) - substancje wypełniające, redukujące zmarszczki i przywracające objętość skórze.
3. Nici liftingujące- uniesienie tkanek, zapobieganie efektowi obwisłej skóry np. na policzkach.
4. Laseroterapia - zabiegi polegające na wykorzystaniu promieniowania laserowego do stymulacji produkcji kolagenu i rewitalizacji skóry.
5. Mezoterapia mikroigłowa - zabieg polegający na aplikacji substancji regenerujących (np. witamin, peptydów, kwasu hialuronowego) za pomocą małych igieł. Uzyskać można dzięki temu efekt napięcia i uelastycznienia.
6. Osocze bogatopłytkowe- substancja pobrana z krwi pacjenta, świetnie odżywia i rewitalizuje skórę.
7. Radiofrekwencja - zabiegi polegające na wykorzystaniu energii radiowej do stymulacji produkcji kolagenu, poprawy elastyczności skóry i redukcji zmarszczek.
8. Peelingi- peeling pozwala na pozbycie się martwego naskórka, jak również poprawia ukrwienie.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Czy usuwanie zmarszczek jest bolesne?
Redukcja zmarszczek możliwa jest dzięki wielu zabiegom. Niektóre z nich są nieodczuwalne dla pacjenta, niektóre jednak mogą powodować dyskomfort. Przy zabiegach bardziej inwazyjnych jak botoks, obszar poddawany leczeniu znieczulany jest za pomocą kremu.
Czy po usunięciu zmarszczek mogą one powrócić?
Kuracje z użyciem substancji takich jak: toksyna botulinowa, wypełniacze jak również zabiegi wykorzystujące najnowszą technologię, nie dają 100% pewności usunięcia zmarszczek na zawsze. W wyniku pracy mięśni, zmarszczki mogą po czasie pojawić się na nowo.
W jakim wieku należy poddać się zabiegom?
Ważne jest, aby od wczesnego wieku zapobiegać powstaniu zmarszczek. Stosowanie odpowiedniej ochrony UV oraz kremów nawilżających spowolni powstawanie zmarszczek.
Z oznakami starzenia można walczyć już po zauważeniu pierwszych objawów. Czym zmarszczki mniejsze i płytsze tym łatwiej poddają się one leczeniu.
Który zabieg wybrać?
Kosmetologia jak i medycyna estetyczna oferują szereg rozwiązań do walki ze zmarszczkami. Aby dobrać najlepszą metodę leczenia, należy na wstępie skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w wybraniu najskuteczniejszej metody.