top of page

Rumień na twarzy



Rumień pojawić może się w wielu miejscach na ciele, choć najczęściej dotyka on twarzy, szyi i dekoltu. Zaczerwienienie może mieć różną intensywność i wielkość. Dla niektórych rumień stanowi problem jedynie estetyczny, u innych rumień może być reakcją organizmu na niewłaściwy tryb życia a nawet rozwijającą się chorobę.



Czym jest rumień?


Rumień (zaczerwienienie) pojawia się najczęściej w okolicach twarzy. Zmiana może być skoncentrowana np. na policzkach lub rozlana po większej części twarzy. Rumień powstaje na skutek rozszerzonych naczyń krwionośnych, dlatego w sytuacji dużego stresu, wysiłku fizycznego czy mocnych emocji, rumień może stawać się bardziej intensywny.

Rumień pojawia się często u pacjentów z I i II fototypem skóry, powszechnie występujący wśród kobiet.



Rumień na twarzy-objawy:


Rumień objawia się zaczerwienieniem pewnej części ciała. Zaczerwienienie może być stałe lub przejściowe (pojawiające się wraz z wystąpieniem czynnika wywołującego rumień takiego jak sport, stres, silne emocje).

Klasycznymi objawami dla rumienia są:

  • lekkie lub mocne zaczerwienienie skóry,


  • uczucie ciepła/pieczenia,

  • uczucie ściągnięcia skóry,

  • inne: jeżeli rumień wywołany jest przez chorobę, mogą towarzyszyć mu inne objawy.



Rumień na twarzy-przyczyny:


Rumień na twarzy wywoływać może szereg czynników. Nierzadko rumień wynika z tendencji organizmu do rozszerzania się naczyń krwionośnych. Bywa on też wynikiem licznych chorób, dlatego tak istotna jest w tym przypadku diagnostyka:

-zmiany genetyczne,

-indywidulane skłonności organizmu,

-toczeń rumieniowaty (zmiany w kształcie motyla),

-nadciśnienie tętnicze,

-trądzik różowaty,

-zaburzenia hormonalne,

-menopauza,

-stany zapalne skóry np. atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry,

-dieta z dużą ilością ostrych przypraw, w tym produkty z histaminą,

-nadużywanie alkoholu,

-reakcja na stosowane kosmetyki,

-rozwijające się choroby ogólnoustrojowe. (związane z sercem lub układem krwionośnym).



Rumień na twarzy-rodzaje:


Rumień na twarzy w zależności od swojego umiejscowienia i przyczyny występowania może różnić się od siebie.

Diagnostyka pod kątem rodzaju zmiany, powinna prowadzona być przez dermatologa.


-rumień różowaty — poza zaczerwienieniem, pojawiają się również grudki i krostki. W cięższych przypadkach rumień różowaty może powodować zmiany przerostowe nosa.

-rumień wielopostaciowy,

-rumień łojotokowy,

-rumień posterydowy,

-rumień kontaktowy,

-rumień w kształcie motyla,

-rumień zakaźny,

-inne rodzaje — w zależności od przyczyny, zmiany mogą różnić się od siebie, szczególnie gdy przyczyną rumienia jest choroba ogólnoustrojowa.



Rumień na twarzy-diagnostyka:


Rumień, szczególnie stale utrzymujący się należy poddać diagnozie dermatologicznej. W większości przypadków, zmiany charakterystyczne są dla poszczególnych przyczyn ich występowania, dzięki temu od razu można wdrożyć leczenie i przedstawić pacjentowi konieczne zalecenia. Gdy zmiany nie są jednak typowe, zaleca się szerszą diagnostykę, która pomóc ma w odnalezieniu przyczyny występowania rumienia.

Rumień na twarzy-leczenie:


W zależności od przyczyn, leczenie rumienia może być różne. Jeżeli choroby ogólnoustrojowe mają wpływ na powstawanie rumienia to w pierwszej kolejności należy rozpocząć diagnostykę oraz leczenie chorób pierwotnych.

Jeśli jednak rumień stanowi jedynie problem estetyczny to wdrożone może zostać leczenie dermatologiczne (maści oraz kremy). Najskuteczniejszą metodą są jednak zabiegi kosmetologiczne, pozwalające zamknąć rozszerzające się naczynia krwionośne.



Rumień na twarzy-zabiegi?


  • Laserowe leczenie rumienia - laserowa terapia może pomóc w zmniejszeniu rumienia poprzez zamknięcie naczyń krwionośnych znajdujących się w skórze.

  • Zamykanie naczyń krwionośnych- zwany również skleroterapią, polega na wprowadzeniu pod skórę substancji, która powoduje obkurczenie naczyń i ich zamknięcie.

  • Zabiegi z użyciem preparatów zawierających kwasu azelainowego - substancja ta ma właściwości przeciwzapalne i przeciwrumieniowe, dlatego sprawdzi się w złagodzeniu zaczerwienienia.

  • Zabiegi nawilżające i kojące - stosowanie maseczek nawilżających oraz preparatów kojących może pomóc w redukcji rumienia oraz wzmocnieniu barier ochronnych skóry.


Przed podjęciem decyzji o zabiegu kosmetycznym zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia dostosowaną do indywidualnych potrzeb i stanu skóry.



FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi


Gdzie najczęściej występuje rumień?

Rumień pojawia się najczęściej na twarzy, w okolicach policzków oraz nosa. Zdarza się, że zmiany pojawiają się również na szyi oraz dekolcie.


Czy rumień jest dziedziczny?

Rumień może być zmianą genetyczną. Częściej jednak dziedziczne są choroby wpływające na nadmierne rozszerzanie się naczyń krwionośnych- powodujące rumień.


Czy rumień może występować u kobiet w ciąży?

Rumień podczas ciąży może wskazywać na zakażenie krwi, aby uniknąć powikłań i nie narażać płodu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.


Czy rumień może występować u niemowląt?

Rumień u niemowląt jest częstym zjawiskiem, jeżeli nie towarzyszą temu dodatkowe objawy to nie wymaga on leczenia.


Czy rumień można leczyć w domu?

Leczenie rumienia domowymi sposobami zazwyczaj nie przynosi widocznych efektów. Można jednak stosować ziołowe okłady w miejscu zaczerwienieniem, które złagodzą świąd i przyczynią się złagodzenia zaczerwienienia (zielona herbata, miłorząb japoński). Warto pamiętać o stałej odbudowie bariery hydrolipidowej, produkty zawierające ceramidy będą w tym przypadku skuteczne.


Proponowane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

Zobacz inne wskazania

Rumień na twarzy

Wskazanie

Bruksizm

Trądzik młodzieńczy

Znamiona

Opadające, wiotkie powieki

bottom of page