Blizny
Blizny powstałe na skutek uszkodzenia tkanki skórnej mogą być problemem oraz kompleksem wielu osób. Nieestetyczne zmiany szczególnie w widocznych miejscach na ciele odbierają pewność siebie. Często osoby posiadające blizny starają się je maskować za pomocą makijażu lub ukrywać je pod warstwą ubrań. Medycyna estetyczna oraz kosmetologia posiadają obecnie wiele rozwiązań, które służą spłycaniu oraz usuwaniu blizn.
Czym są blizny?
Blizny to specyficzne zmiany powstałe na skutek uszkodzenia skóry właściwej. Przerwanie warstwy skóry nie zawsze wiązać musi się z powstaniem blizny. Jednak, gdy w procesie gojenia, tkanka która uzupełnia ubytek (łączna włóknista) zrośnie się nieprawidłowo to na ciele pojawić się może blizna.
Blizny - przyczyny powstawania:
Blizny to zmiany powstałe na skutek przerwania ciągłości skóry właściwej. Do uszkodzenia skóry może dojść w wielu sytuacjach:
blizny pourazowe - powstałe na skutek urazu mechanicznego, mogą mieć różną wielkość oraz nieregularne kształty,
blizny pooperacyjne - powstałe na skutek zabiegów operacyjnych takich jak: cesarskie cięcie, zabiegi ortopedyczne czy zabiegi ratujące życie. W zależności od operacji, mogą być niewielkie lub bardzo widoczne, zazwyczaj są to blizny podłużne powstałe w miejscu przecięcia skóry,
blizny potrądzikowe - powstałe na skutek silnych stanów zapalnych, rozdrapywania zmian trądzikowych oraz wyciskania ich. Blizny potrądzikowe są zazwyczaj niewielkie jednak licznie występują na skórze,
blizny pooparzeniowe - blizny powstałe na skutek poparzeń gorącymi lub żrącymi substancjami, często bywają rozległe i obejmują kilka partii ciała,
rozstępy - odmienny typ blizn, który nie wiąże się z uszkodzeniem skóry właściwej, a przerwaniem jej łączności w wyniku gwałtownego zwiększenia masy ciała lub intensywnego wzrostu.
Blizny - zanikanie
Najczęściej niewielkie blizny, będące wynikiem uszkodzenia skóry zanikają samoistnie. W procesie gojenia się rany, zachodzą procesy regeneracyjne, dzięki którym blizna z czasem blednie, aż w końcu zanika.
W przypadku większych blizn, które są wynikiem głębokiego uszkodzenia warstw skóry, proces ten przebiega nieco inaczej. Mimo, że blizny bledną to z biegiem lat nadal są one widoczne na skórze, jako zgrubiałe warstwy w odmiennym kolorze.
Blizny - zapobieganie
Proces powstawania blizn można w pewnym stopniu kontrolować. Służy do tego mobilizacja. Szczególnie po operacjach, gdzie ingerencja dotyczy większych obszarów ciała zaleca się mobilizację blizn. Jest to forma masażu prowadzonego przez fizjoterapeutę lub zalecanego do wykonania w domu. Dzięki mobilizacji blizna staje się bardziej miękka i elastyczna, dzięki czemu nie ogranicza ruchów podczas codziennych czynności.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Jak pielęgnować blizny?
Zarówno w procesie gojenia jak i po powstaniu blizny należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji.
dbanie o bliznę w procesie gojenia- aby zminimalizować powstawanie blizn stosować można plastry silikonowe na blizny, maści oraz żele przyśpieszające gojenie ran, najlepiej sprawdzają się kosmetyki zawierające silikony
ochrona UV- aby zapobiegać ciemnieniu blizn, należy regularnie stosować kremy z filtrem UV,
nawilżanie- nawilżanie blizn zapobiega ich twardnieniu, szczególnie pomocne będą kremy z alantoiną oraz pantenolem.
Czy blizny na ciele to choroba?
Nie, blizny nie ciele nie są chorobą, są to zmiany skórne. Niekiedy blizny mogą być skutkiem choroby takiej jak trądzik czy też wynikiem operacji.
Czy blizny są bolesne?
W procesie gojenia się ran, miejsce uszkodzenia skóry może być bolesne. Blizny nie są bolesną zmianą na skórze, mogą jednak być niekomfortowe, a w przypadku dużych zbliznowaceń- mogą ograniczać ruchy.
Czy można usunąć bliznę?
Blizny można jedynie rozjaśnić oraz spłycić. Technologia pozwala na widoczne zniwelowanie problemu, jednak nie jest w stanie całkowicie go usunąć.
Czy usuwanie blizn boli?
Zabiegi „usuwania” rozjaśniania i spłycania blizn nie należą do najbardziej komfortowych. W zależności od wielkości blizny mogą przynosić one lekki dyskomfort lub silniejszy ból. Podczas zabiegów stosowane są jednak maści znieczulające, które zdecydowanie poprawiają komfort pacjenta.
Zabiegi służące usuwaniu blizn:
Istnieje kilka różnych metod usuwania blizn, w zależności od rodzaju i stopnia ich widoczności.
Najpopularniejszymi metodami są:
1. Laseroterapia - laser może pomóc w rozjaśnieniu blizn i zredukowaniu ich widoczności poprzez zniszczenie nadmiernej tkanki bliznowatej.
2. Mikrodermabrazja - polega na mechanicznym złuszczaniu górnej warstwy skóry, co może pomóc w zredukowaniu blizn i poprawie wyglądu skóry.
3. Peeling chemiczny – regularnie stosowany preparat może złuszczyć nadmierną tkankę bliznowatą.
4. Mikronakłucia skóry - skóra jest nakłuwana specjalnymi igłami, co może stymulować regenerację skóry i zredukować widoczność blizn.
5. Iniekcje steroidowe - zastrzyki steroidowe mogą pomóc w zmniejszeniu opuchlizny i zapalenia w obrębie blizn.
6. Chirurgiczne usuwanie blizn - w przypadku dużych, wypukłych lub powodujących dyskomfort blizn, można rozważyć ich chirurgiczne usunięcie.