top of page

Trądzik różowaty



Trądzik różowaty, to choroba przewlekła dotykająca osób dorosłych. Trądzik różowaty, pojawia się najczęściej na twarzy, w okolicy policzków, ale nie tylko. Przybiera on formę stałego zaczerwienienia, niewielkich guzków i krostek.


Trądzik różowaty, jest schorzeniem niezaraźliwym, jednak wpływa on znacznie na jakość skóry oraz jest uciążliwy dla pacjenta w codziennym życiu.



Co powoduje trądzik różowaty?


Przyczyn trądziku różowatego może być wiele, są to m.in. czynniki środowiskowe, uwarunkowania genetyczne, stan układu odpornościowego. Jednak do tej pory brak konkretnych przyczyn występowania choroby. Specjaliści wiedzą z czym może być związane jej powstawanie i jak ją leczyć, jednak często nie potrafią wskazać oni dokładnej przyczyny problemu. Duży wpływ na zaostrzenie choroby mają czynniki takie jak: alkohol, silny wysiłek fizyczny, wysokie oraz niskie temperatury, gorące napoje i pokarmy, mocne przyprawy oraz stres.


Częstą przyczyną zaostrzającą trądzik różowaty jest również nadwrażliwość na obecność nużeńca, czyli naturalnie występujące na skórze roztocze.



Objawy trądziku różowatego


Pierwszymi oznakami trądziku różowatego może być skłonność do czerwienienia się tak zwany rumień napadowy który z czasem utrwala się. Towarzyszyć mogą mu rozszerzone naczynia, krostki oraz grudki. Chorobie towarzyszyć może również obrzęk limfatyczny, szczególnie w okolicy oczu. W niektórych przypadkach dochodzi również do powiększenia gruczołów łojowych, produkujących sebum w okolicy nosa. W cięższym przebiegu trądziku różowatego może dojść do przerostu nosa (rhinophyma)


Jak zdiagnozować trądzik różowaty?


W związku z tym, że trądzik różowaty przybiera formę zaczerwienienia bardzo często nie jest on traktowany przez pacjentów w kategorii choroby. Mylony jest on ze skłonnością do rumienienia się. Niekiedy dopiero w zaawansowanym stadium, gdzie poza rumieniem, pojawiają się grudki i krostki pacjent decyduje się na konsultacje dermatologiczną. Choroba diagnozowana jest na podstawie zmian skórnych, a następnie proponowana jest odpowiednia dla pacjenta forma leczenia.




Czy można wyleczyć trądzik różowaty?


Niestety trądzik różowaty, nie jest schorzeniem, które można całkowicie wyleczyć. Istnieje jednak szereg terapii wpływający na znaczną poprawę stanu skóry, zniwelowanie rumienia w okolicach twarzy oraz pozbycie się krostek.


Trądzik różowaty związany może być z wieloma objawami, dlatego wymaga on kompleksowego leczenia z zastosowaniem często kilku form terapii. W leczeniu choroby stosuje się zarówno leki doustne jak i zabiegi oraz kremy i maści niwelujące zaczerwienienie oraz stany zapalne.


Nieleczony trądzik w konsekwencji doprowadzić może do stałych zmian rumieniowych, które charakteryzują się bólem oraz pieczeniem skóry. Rozpoczęcie leczenia we wczesnej fazie trądziku, pozwala na zniwelowanie uciążliwych objawów choroby, a także może zahamować jej postęp.



Najpopularniejsze metody leczenia trądziku różowatego


  • Zabiegi laserowe

  • Leczenie farmakologiczne

  • Peelingi chemiczne

  • Zabiegi regeneracyjne

  • Stosowanie dermokosmetyków

  • Odpowiednio dobrana pielęgnacja skóry

  • Unikanie czynników, nasilających objawy



Zabiegi stosowane w leczeniu trądziku różowatego


  • Laseroterapia - wykorzystuje lasery do redukcji naczyń krwionośnych, które mogą być przyczyną rumienia i zaczerwienienia skóry;


  • IPL (Intensywne Światło Pulsacyjne) - podobnie jak laseroterapia, IPL działa na naczynia krwionośne, zmniejszając widoczność rumienia;


  • Peeling chemiczny - stosowany do złuszczania warstwy najbardziej zewnętrznej skóry, co pomaga w redukcji zaczerwienień, blizn i niedoskonałości;


  • Krioterapia - zastosowanie niskich temperatur do zmniejszenia naczyniaków i rumienia skóry;


  • Sonoforeza- zabieg polegając na wprowadzaniu substancji odżywczych w głąb skóry, często używane są substancje mające na celu obkurczenie i wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych


Ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakiegokolwiek zabiegu kosmetologicznego skonsultować się z lekarzem lub kosmetologiem, aby dobrać odpowiednie metody leczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. Trądzik różowaty jest chorobą skórną, dlatego leczenie powinno być kompleksowe i obejmować zarówno zabiegi kosmetyczne, jak i stosowanie odpowiednich leków, jeżeli jest to wskazane.


Proponowane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

Zobacz inne wskazania

Trądzik różowaty

Wskazanie

Bruksizm

Trądzik młodzieńczy

Znamiona

Opadające, wiotkie powieki

bottom of page