Cellulit
Cellulit to niemal nieodłączna część ludzkiego ciała, często jednak stanowi on powód do krępacji i wstydu. Szczególnie kobiety, nie czują się dobrze, gdy na ich ciele widoczne są nieatrakcyjne zmiany. Brak zadowolenia i niekoniecznie dobre samopoczucie spowodowane licznym cellulitem na ciele, sprawia że wiele osób decyduje się na zabiegi, mające zmniejszyć widoczność cellulitu.
Czym jest cellulit?
Cellulit powstaje najczęściej w wyniku słabego połączenia skóry z tanką tłuszczową. Włókna kolagenowe, które mają za zadanie łączyć skórę z tkaną tłuszczową, często bywają zbyt luźne, co wpływa na powstawanie nierówności na ciele. Osłabienie i rozciąganie włókien kolagenowych spowodowane może być różnymi czynnikami:
• Osłabienie produkcji kolagenu,
• Szybki wzrost lub spadek masy ciała,
• Ciąża lub karmienie piersią,
• Operacje zmniejszające ilość tkanki tłuszczowej,
Szczególnie ilość produkowanego kolagenu, ma wpływ na jakość włókien i utrzymanie napiętej skóry ściśle związanej z tkanką tłuszczową. Dlatego im jesteśmy starsi, tym cellulit może być silniej widoczny.
Za zwiększenie widoczności cellulitu odpowiadać może również nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Hormony, a dokładniej estrogen odpowiada za regulację przepuszczalności naczyń krwionośnych i działanie tkanek łącznych. W okresie dojrzenia, ciąży czy menopauzy, działanie hormonów zmienia się, co może wpływać na powstawanie cellulitu.
Uwarunkowania genetyczne, również są czynnikiem mogącym wpływać na stan naszej skóry. Jeżeli wśród członków rodziny, problem cellulitu pojawiał się często to nieuniknione, że będzie dotyczył on również nas.
Także styl życia, a szczególnie brak aktywności fizycznej, zbyt mała ilość wody i niewłaściwa dieta mogą przyczyniać się do zmiany wyglądu skóry.
Warto zaznaczyć, że występowanie cellulitu niezależne jest od wagi i poziomu wysportowania danej osoby. Z cellulitem zmagają się zarówno osoby szczupłe jak i wysportowane, mimo że dbają one o styl swojego życia i dobre żywienie.
Rodzaje cellulitu:
Cellulit, nie jest problem natury medycznej, natomiast jego występowanie może być powodem niezadowolenia i kompleksów. Wyróżnić możemy dwa typy cellulitu:
• Cellulit tłuszczowy- nazywany cellulitem miękki. Pojawia się on szczególnie u osób, prowadzących siedzący tryb życia, pozbawiony jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Ten typ cellulitu zauważyć można w miejscach, gdzie rozrost tkanki tłuszczowej jest najwyższy, tzn.: pośladki, uda, brzuch. Rozrost tkanek tłuszczowych powoduje ucisk na naczynka, przez co blokowany jest swobodny przepływ toksyn i wody. W przypadku cellulitu miękkiego odczuwalne może być uczucie nabrzmienia i nierówności na skórze.
• Cellulit wodny- nazywany cellulitem twardym. Mimo utrzymywania stałej masy ciała, cellulit może pojawia się na skórze, w różnych miejscach. Spowodowane może to być zatrzymaniem wody w organizmie, zaburzenia usuwania wody i toksyn z organizmu, prowadzą do zalegania owych substancji w tkankach skórnych. Nierównomierne rozmieszczenie lipidów w tym obrębie powodować może powstawanie nierówności na ciele (cellulitu).
Domowe sposoby na niwelację cellulitu:
Przed zdecydowaniem się na zabiegi kosmetologiczne, można spróbować domowych metod redukcji cellulitu.
• Masaż: Regularny masaż skóry może pomóc w rozluźnieniu tkanki łącznej i poprawić krążenie krwi, co może zmniejszyć widoczność cellulitu. Na rynku dostępny jest szereg produktów o działaniu antycellulitowym: specjalne masażery,szczotki do szczotkowania ciała, bańki itp.
• Peeling: Regularne stosowanie peelingu do ciała może pomóc nie tylko w usunięciu martwych komórek skóry i poprawie jej tekstury, ale również w poprawie ukrwienia. Stosować można zarówno gotowe peelingi do ciała o różnej teksturze i stopniu grubości, jak również przygotowane domowymi sposobami produkty na bazie: kawy, cukru, soli morskiej lub oliwy z oliwek.
• Zdrowa dieta: Zbilansowana dieta bogata w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe i zdrowe tłuszcze może pomóc w redukcji cellulitu. Ważne jest unikanie przetworzonej żywności, cukru i tłuszczów nasyconych, które mogą przyczyniać się do jego powstawania.
• Regularna aktywność fizyczna: Regularne ćwiczenia, takie jak jogging, jazda na rowerze, pływanie czy ćwiczenia siłowe, mogą pomóc w spalaniu tkankitłuszczowej i zwiększeniu elastyczności skóry, zmniejszając widoczność cellulitu.
• Stosowanie kremów antycellulitowych: Istnieją specjalne kremy i balsamy, które zawierają składniki aktywne, takie jak kofeina, retinol czy ekstrakty roślinne, które mogą pomóc w redukcji cellulitu. Regularne nawilżanie skóry połączone z masażem, może pomóc w niwelowaniu widoczności cellulitu.
Cellulit a cellulitis:
Pojęcia te, bywają niekiedy mylone, jednak mimo swojego podobnego brzmienia oznaczają całkowicie coś innego.
Cellulit to stan skóry, charakteryzujący się nierównością na powierzchni skóry spowodowaną nieprawidłowym połączeniem tkanki tłuszczowej i tanki skórnej. Zwykle pojawia się on na udach, pośladkach i brzuchu.
Cellulitis natomiast to infekcja skóry, która dotyka głębszych warstw skóry i tkanki podskórnej. Objawia się zaczerwienieniem, bolesnością, obrzękiem i gorączką. Jest to poważna infekcja bakteryjna, która wymaga leczenia antybiotykami.
Zabiegi na cellulit:
Cellulit to problem, który dotyka wiele osób, głównie kobiet. Istnieje wiele zabiegów, które mogą pomóc w redukcji cellulitu oraz poprawie wyglądu skóry:
• Masaże antycellulitowe - polegają na specjalnych technikach masażu, które mają na celu redukcję tkanki tłuszczowej oraz poprawę wyglądu skóry, zwłaszcza w obszarach występowania cellulitu. Masaże antycellulitowe mogą również poprawić krążenie krwi i limfy, co pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu. Są to m.in.: masaż klasyczny, masaż bańką chińską, masaż próżniowy, masaż rozgrzewający, drenaż limfy.
• Zabiegi laserowe – Podczas zabiegu laserowego na cellulit, światło laserowe przyspiesza metabolizm komórek tłuszczowych, poprawia krążenie krwi i limfy oraz stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w skórze. To wszystko pomaga w redukcji cellulitu, poprawiając wygląd i gładkość skóry.
• Fala uderzeniowa- wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokim natężeniu. Fale przenikają przez głębokie warstwy skóry, aż do tkanki tłuszczowej. Terapia pomaga w rozbiciu ściśle związanych ze sobą komórek tłuszczowych i stymulacji krążenia. Efektem serii zabiegów jest gładka skóra, pozbawiona nierówności.
• Endermologia – jeden z popularniejszych zabiegów, rekomendowanych do walki z cellulitem. Podczas zabiegu ciało masowane jest za pomocą specjalnego urządzenia. Poza pobudzeniem krążenia, zabieg przyczynia się również do wzmocnienia napięcia skóry i jej uelastycznienia.