top of page

Opadające, wiotkie powieki

Opadające, wiotkie powieki to problem, który dotyczy kobiet oraz mężczyzn. Opadające powieki, są zazwyczaj defektem jedynie estetycznym, jednak w niektórych przypadkach opadające powieki zawężają również pole widzenia. Czynnik mający największy wpływ na wiotkość skóry powiek, a w efekcie ich opadanie to genetyka, jednak również procesy starzeniowe odgrywają sporą rolę.


Czym są opadające powieki?


Opadające powieki to defekt powstały na skutek braku jędrności i nadmiaru skóry na powiekach górnych. Wiotka skóra powiek opada, zawężając tym samym szparę powiekową. Cienka skóra w okolicy oczu, jak również pojawiająca się z czasem obniżona produkcja kolagenu i elastyny wpływają na opadanie powiek. Wraz z biegiem lat i postępującymi procesami starzenia, mięśnie stają się coraz słabsze, również mięsień odpowiedzialny za unoszenie brwi traci swoją witalność przez co zarówno brwi jak i powieka nie są już uniesione jak kiedyś.


Niekiedy opadające powieki są wynikiem schorzeń bądź problemów zdrowotnych.

Mimo, że w większości opadające powieki stanowią jedynie defekt wizualny, to zdarza się że w wyniku zbyt mocno opadających powiek, zawęża się pole widzenia-utrudniając tym samym codzienne funkcjonowanie.


Opadające powieki - przyczyny:


Przyczyny opadających powiek, mogą być różne. Mimo że najczęściej wspomina się o uwarunkowaniach genetycznych to nie jest to jedyna przyczyna problemu:


  • uwarunkowania genetyczne

  • specyficzna uroda

  • postępujący proces starzenia

  • uszkodzenie nerwu okołoruchowego

  • blizny, obrzęk, choroby nowotworowe w obrębie oka

  • porażenie mięśni w okolicy oka

  • długotrwały stres

  • cukrzyca


Opadająca powieka - skutki?


  • widoczne postarzenie twarzy

  • brak otwartego spojrzenia

  • przemęczenie oka

  • suchość oka

  • zawężenie pola widzenia

  • bóle głowy


Opadająca powieka - diagnostyka:


Opadająca wiotka powieka, może być efektem chorób okulistycznych lub neurologicznych, dlatego w przypadku nagle pojawiających się zmian, zaleca się kontrolę u specjalisty. Jeżeli jednak zmiana jest efektem uwarunkowań genetycznych, starzenia się organizmu lub skłonności do opadających powiek i stanowi dla pacjenta dyskomfort lub kompleks można rozważyć zabieg korekty powiek górnych.


Zabieg ma na celu nie tylko usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych, ale również poszerzenie pola widzenia.



Opadająca powieka - zapobieganie:


W codziennej pielęgnacji należy pamiętać o nawilżaniu skóry w okolicach oczu. Stosować można również masaże manualne mające na celu lifting skóry w okolicy oczu, a także masaże stymulujące pracę mięśni odpowiadających za unoszenie powiek i brwi.



FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi


Czy opadające powieki należy leczyć?

Jeżeli opadające powieki są następstwem choroby, to w pierwsze kolejności należy poddać się diagnostyce i leczeniu, które może zahamować a nawet przywrócić poprzedni wygląd okolicy oczu.

Również w przypadku, kiedy korekta powiek górnych jest zaleceniem okulistycznym, gdyż zawężone pole widzenia, stanowi istotny problem w funkcjonowaniu, należy rozważyć opcję zabiegu.

Jeśli opadająca powieka stanowi jedynie defekt estetyczny to nie ma konieczności poddawania się procedurze usunięcia nadmiaru skóry powiek górnych.

Co charakteryzuje opadającą powiekę?

Opadająca powieka charakteryzuje się nadmiarem skóry na powiece górnej. W wyniku nadmiaru skóry, na powiece tworzy się fałd skórny, który zasłania naturalne załamanie powieki. Opadająca powieka sprawia wrażenie podpuchniętej. W celu zniwelowaniu tego efektu stosować można:

  • zimne okłady

  • kremy chłodzące

  • masaże

  • więcej snu

  • ograniczenie lub rzucenie palenia


Czy opadające powieki to choroba?

Nie, opadające powieki to defekt/ mankament urody, nie jest on jednak chorobą.


Czy zabiegi kosmetologiczne są skuteczne w walce z opadającymi powiekami?

Zabiegi kosmetologiczne, pomagają w nawilżeniu, regeneracji skóry, mogą dawać również efekt liftingu, jednak nie pozbędą się w całości problemu opadających powiek.


Czy zabieg blefaroplastyki wykonywany jest w znieczuleniu?

Tak, blefaroplastyka (korekta powiek górnych) wykonywana jest w znieczuleniu. Dzięki temu pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas zabiegu, a specjalista może jak najdokładniej wykonać zabieg.


Czy opadające powieki mogą utrudniać widzenie?

Opadające powieki mogą zawężać pole widzenie sprawiać, że oczy będą przemęczone i suche. Silnie opadająca powieka i nieaktywny mięsień, odpowiadający za jej unoszenie może skutkować utrudnieniem widzenia.


Opadające powieki- leczenie:


Konsultacje w sprawie opadających powiek, rozpocząć najlepiej u specjalisty z zakresu okuloplastyki. Specjalista nie tylko oceni aktualny stan powiek, jak również zleci dodatkowe badania i wyjaśni procedurę zabiegową.


Blefaroplatyka- zabieg korekcji powiek górnych, jest powszechnie stosowany u pacjentów borykających się z problemem wiotkiej i opadającej powieki. Procedura ma na celu usunięcie nadmiaru skóry powiek górnych, tak by oko stało się bardziej otwarte, powieka uniesiona a zakres pola widzenia większy.


Opadające powieki - zabiegi:


Istnieje kilka różnych zabiegów, które mogą być pomocne w walce z opadającymi powiekami:


1. Blefaroplastyka - to chirurgiczny zabieg polegający na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z powiek, co powoduje ich podniesienie i poprawę wyglądu.

2. Naprężanie powiek - to niechirurgiczna procedura, która polega na zastosowaniu energii cieplnej lub laserowej, aby pobudzić produkcję kolagenu i zacieśnić skórę powiek.


3. Mezoterapia - to zabieg polegający na podaniu koktajlu witamin, minerałów i kwasu hialuronowego pod skórę wokół oczu, aby poprawić elastyczność skóry i spowolnić proces starzenia.



Proponowane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

Zobacz inne wskazania

Opadające, wiotkie powieki

Wskazanie

Zakola

Opadające, wiotkie powieki

Łuszczyca

Trądzik różowaty

bottom of page