top of page

Przebarwienia

Przebarwienia na skórze, stanowią problem kosmetyczny dla wielu osób. Zmiany mogą być jaśniejsze lub ciemno brązowe, ciemniejsze od pozostałej części skóry. Mocno widoczne przebarwienia bywają powodem kompleksów. Istnieje jednak szereg zabiegów, które pozwalają zredukować, a nawet wyeliminować problem przebarwień.


Czym są przebarwienia?


Przebarwienia, to inaczej zmiany pigmentacyjne na skórze. Składnikiem odpowiedzialnym za odcień naszej skóry jest melanina, czyli barwnik zgromadzony w głębokich warstwach skóry. Melanina działa jak filtr UV, chroniąc naszą skórę przed promieniami słonecznymi. Nadmierna ekspozycja na słońce wpływa na gromadzenie się melaniny w niektórych partiach skóry. W wyniku długotrwałego przebywania na słońcu wzrasta aktywność melanocytów, co wpływa na zwiększenie produkcji melaniny, a w efekcie na powstawanie nieregularnych zmian kolorystycznych na skórze.

Zmiany przebarwieniowe mają najczęściej ciemniejszy od naturalnej karnacji odcień, niekiedy nawet ciemno brązowy, ich kształt jest nieregularny. Przebarwienia występują najczęściej na twarzy, szyi, dekolcie i dłoniach, czyli tam gdzie ekspozycja na słońce jest najwyższa. Przebarwieniami są również piegi.

W zależności od osadzenia przebarwień, ich widoczność może być różna. Zmiany naskórkowe zazwyczaj w łatwy sposób poddaje się leczeniu. Natomiast przebarwienia znajdujące się w głębokich warstwach skóry, należą do bardziej uporczywych w leczeniu .


Przebarwienia-przyczyny:


Przyczyny przebarwień mogą być różne i choć najczęściej mówi się o nich w kontekście niewystarczającej ochrony przeciwsłonecznej, to nie jest to jedyny powód ich występowania na skórze. Nadmierna ilość melaniny wywołana długotrwałą ekspozycją na słońce stanowi najczęstszy powód przebarwień. Warto jednak wspomnieć, że równie często przebarwienia są wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie oraz chorób skóry.

Najczęstsze przyczyny to:

-nadmierna ekspozycja na słońce,

-zmiany hormonalne,

-niektóre choroby skóry,

-przyjmowanie niektórych leków wzmagających wrażliwość na światło.


Przebarwienia- objawy:


Przebarwienia pojawić mogą się w każdym wieku, zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. Pojawiające się na ciele, szczególnie twarzy, szyi i dekolcie oraz dłoniach ciemne nieregularne plamy- świadczą o powstaniu przebarwień.

Również piegi, mimo że bywają dziedziczne, mogą być formą przebarwień.


Przebarwienia-rodzaje:


Istnieje wiele rodzajów przebarwień skóry, najczęstsze z nich to:


1. Przebarwienia posłoneczne - wynik nadmiernego narażenia skóry na promieniowanie UV, objawiające się jako plamy na skórze, zwykle na twarzy, dekolcie i rękach.

2. Przebarwienia hormonalne - spowodowane zmianami hormonalnymi, takimi jak ciąża, menopauza lub stosowanie antykoncepcji. Objawiają się m.in. ciemnymi plamami na twarzy (tzw. melasma).

3. Przebarwienia potrądzikowe - pozostałości po trądziku, które mogą objawiać się w postaci czerwonych lub brązowych plam.

4. Przebarwienia starcze - związane z procesem starzenia się skóry, powodujące powstanie plam o nieregularnym kształcie i różnym kolorycie.

5. Przebarwienia po urazach - wynikające z procesu gojenia się skóry po urazach, oparzeniach lub zabiegach.

6. Przebarwienia po zabiegach kosmetycznych - np. po intensywnym złuszczaniu lub depilacji, które mogą prowadzić do powstania ciemnych plam na skórze.

7. Przebarwienia chemiczne- powstają na skutek reakcji chemicznej kosmetyków, perfum, olejków z promieniowaniem UV. Reakcja ta może podrażnić skórę lub spowodować powstanie przebarwień.

8. Przebarwienia polekowe- wynikające z przyjmowania leków wzmacniających wrażliwość na światło. Brak wzmożonej ochrony UV, w czasie leczenia może powodować przebarwienia.


Przebarwienia- zapobieganie:


-Najważniejszym czynnikiem zapobiegającym powstawaniu przebarwień jest odpowiednia ochrona przed promieniowaniem UV. Należy pamiętać o stosowaniu filtrów UV przez cały rok, szczególnie jednak latem i zimą, gdy promienie słoneczne są najmocniejsze. Regularność w stosowaniu filtrów, zapobiegnie nie tylko powstawaniu przebarwień, ale opóźni również procesy starzenia się skóry.

-Unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Chęć głębokiej opalenizny podczas wakacji, jest zupełnie zrozumiała. Należy jednak pamiętać o unikaniu długotrwałego opalania w pełnym słońcu.

-Suplementacja witaminy C- jest to składnik rozjaśniający skórę, stosowana regularnie może zapobiegać powstawaniu przebarwień.

-Regularne peelingi i złuszczanie naskórka pomagają nie tylko w utrzymaniu zdrowego i świeżego wyglądu, ale również wpływa na zmniejszenie przebarwień.


FAQ

Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi


Gdzie najczęściej pojawiają się przebarwienia?

-skóra twarzy (policzki, broda, czoło)

-szyja i dekolt,

-dłonie

Czy przebarwienia skóry to choroba?

Przebarwienia nie są chorobą, mogą one jednak świadczyć o rozwijającej się chorobie skóry. Dlatego nagle pojawiające się zmiany, występujące w dużych ilościach należy poddać diagnozie dermatologicznej.

Jakie choroby mogą powodować przebarwienia?

-trądzik,

-liszaj,

-łojotokowe zapalenie skóry,

-łuszczyca,

-inne choroby skóry.

Czy usuwanie przebarwień jest bolesne?

Niektóre zabiegi mające na celu usunięcie przebarwień bywają bolesne. Szczególnie jeżeli przebarwienia są rozległe i głębokie. W większości przypadków, aby uniknąć dyskomfortu pacjenta, obszar poddawany zabiegowi zostaje znieczulony.

Czy przebarwienia mogą nawracać?

Po usunięciu przebarwień szanse na ich wystąpienie w tym samym miejscu są niewielkie. Jeżeli jednak zmiany nawracają, należy skonsultować się z dermatologiem.

Czy przebarwienia są dziedziczne?

Przebarwienia nie są zmianami dziedzicznymi. Bywa jednak, że dziedziczne są pewne uwarunkowania organizmu, które zwiększają ryzyko wystąpienia przebarwień.


Przebarwienia-zabiegi:


W walce z przebarwieniami skóry można zastosować różnego rodzaju zabiegi, takie jak:


1. Laseroterapia - laserowe usuwanie przebarwień, które rozjaśnia skórę poprzez zniszczenie nadmiernie produkowanej melaniny.

2. Peelingi chemiczne - zabieg polegający na aplikacji substancji chemicznych na skórę, które złuszczają naskórek, wygładzają skórę i redukują przebarwienia.

3. Mezoterapia mikroigłowa- polega na nakłuwaniu skóry mikroigłami stymulując skórę do regeneracji i przebudowy niwelując przy tym przebarwienia

3. Mikrodermabrazja - zabieg mechanicznego złuszczania naskórka, który pomaga w redukcji przebarwień i poprawia teksturę skóry.

4. Zabiegi z użyciem retinoidów - substancji, które stymulują odnowę komórkową, wygładzają skórę i pomagają w redukcji przebarwień.



Warto skonsultować się z dermatologiem, aby dobrać odpowiednią metodę leczenia, dostosowaną do rodzaju i przyczyny przebarwień skóry.


Proponowane usługi

Nazwa

Team Member Name

Team Member Name

Zobacz inne wskazania

Przebarwienia

Wskazanie

Bruksizm

Trądzik młodzieńczy

Znamiona

Opadające, wiotkie powieki

bottom of page