Bruksizm
Objawami bruksizmu jest mimowolne zaciskanie szczęk oraz zgrzytanie zębami. Niestety nieleczony bruksizm może wpływać negatywnie na stan uzębienia. Ścieranie się zębów, nadwrażliwość, ubytki w uzębieniu to najczęstsze skutki bruksizmu. Medycyna estetyczna oferuje proste rozwiązania, które mogą pomóc pacjentom zmagającym się z tym problemem.
Czym jest bruksizm?
Bruksizm, jest chorobą wynikającą ze zbyt silnego napięcia mięśni żwaczy. U osób cierpiących na bruksizm następuje mimowolne zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami, najczęściej nie da się tego kontrolować ani uspokoić.
Nieleczony bruksizm, może powodować liczne problemy stomatologiczne. U osób z bruksizmem występować może ścieranie szkliwa, ubytki uzębienia, bóle głowy, zwyrodnienia stawów skroniowo-żuchwowych jak i wiele innych.
Bruksizm może wpływać również na zmiany w obrębie tkanek miękkich jamy ustnej, takie jak: stany zapalne, zapalenia dziąseł, zajady. Dodatkowo bruksizm spowodowany silnym spięciem mięśni może wywoływać bóle głowy, szyi oraz uszu.
Bruksizm - przyczyny:
Przyczyny bruksizmu mogą być różne, najczęściej są nimi jednak:
-długotrwały stres,
-wada zgryzu,
-nieprawidłowe uzębienie,
-uwarunkowania genetyczne,
-dysfunkcje układu nerwowego,
-niedobór minerałów: magnez, wapń,
-zbyt częste rzucie gumy,
-źle dopasowane protezy,
Bruksizm-objawy:
-zaciskanie zębów,
-zgrzytanie zębami,
-nadmierny ślinotok,
-problem z otwieraniem buzi,
-spuchnięte dziąsła,
-problemy ze snem (bruksizm nocny).
Bruksizm-rodzaje:
Istnieją dwa główne rodzaje bruksizmu:
1. Bruksizm jawny/dzienny - pacjent świadomie zaciska i szczerzy zęby, najczęściej w stresie lub emocjonalnym napięciu.
2. Bruksizm utajony/nocny - pacjent nie jest świadomy swojego nawyku zaciskania zębów, gdyż najczęściej występuje to w czasie snu. Może to prowadzić do uszkodzenia zębów, mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych.
Bruksizm - diagnostyka:
O ile bruksizm dzienny jest możliwy do zaobserwowania przez samego pacjenta, to w przypadku bruksizmu nocnego często pacjenci nie są świadomi swojej przypadłości.
Pierwsze objawy bruksizmu, ataki występujące w sytuacjach stresowych bądź silnie emocjonalnych należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą.
W przypadku ataków nocnych, objawami zauważanymi przez pacjenta mogą być bóle głowy po przebudzeniu, ścieranie się szkliwa, bóle żuchwy/szyi/uszu. Najczęściej pacjenci o swojej przypadłości dowiadują się od osób bliskich.
Zmiany wynikające z bruksizmu, zauważalne są dopiero po czasie, gdy epizod powtarza się. Dlatego po zauważaniu objawów mogących świadczyć o bruksiźmie nie należy zwlekać z wizytą u stomatologa lub lekarza medycyny estetycznej.
FAQ
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
U kogo może wystąpić bruksizm?
Bruksizm, jest chorobą dotykającą zarówno kobiety jak i mężczyzn w różnym wieku. Problem bruksizmu pojawić może się zarówno we wczesnym dzieciństwie, jak i w życiu dorosłym.
Jak leczyć bruksizm?
W zależności od przyczyn występowania choroby, zastosować można kilka metod leczenia.
Jeśli bruksizm wynika z nieprawidłowej budowy zgryzu, to odpowiednią metodą będzie leczenie stomatologiczne. Stomatologia pomorze również w leczeniu skutków bruksizmu (ścieranie się zębów).
U osób zmagających się z atakami bruksizmu podczas emocji i silnego stresu, formą leczenia mogą być leki farmakologiczne- uspokajające.
Niestety, nie ma leków skierowanych do osób z bruksizmem.
Natychmiastowe efekty i największą skuteczność przynieść może jedynie toksyna botulinowa podawana w mięśnie odpowiedzialne za zaciskanie szczęk, zmniejszając siłę ich zacisku.
Domowe sposoby leczenia bruksizmu?
Niestety nie ma skutecznych domowych metod leczenia bruksizmu. Łagodzić można jedynie dolegliwości z nim związane.
Wykonywać można ćwiczenia relaksacyjne zmniejszające napięcie w obrębie szczęki oraz żuchwy.
Przeciwskazania do leczenia toksyną botulinową
Toksyna botulinowa nie jest substancją groźną dla organizmu. W większości przypadków nie ma przeciwskazań do podjęcia leczenia toksyną botulinową.
Wyjątkami są:
Nadwrażliwość na składniki toksyny botulinowej
Ciąża i karmienie piersią
Choroby neuromięśniowe,
Infekcje w miejscu planowanej iniekcji,
Stosowanie leków rozrzedzających krew,
Czy bruksizm jest uleczalny?
Szybkie wykrycie choroby pozwala na złagodzenie jej przebiegu jak i redukcję skutków ubocznych. W większości przypadków wyeliminowanie czynnika wywołujące ataki wpływa na wyleczenie bruksizmu.
Czy bruksizm jest dziedziczny?
Niektóre uwarunkowania organizmu, wpływające na występowanie bruksizmu mogą być dziedziczne (wada zgryzu, nadwrażliwość na stres).
Bruksizm-leczenie:
Po konsultacji z lekarzem medycyny estetycznej, ustalany jest plan leczenia. Skuteczna metodą w leczeniu bruksizmu, jest toksyna botulinowa.
Toksyna botulinowa podana w wyznaczone miejsca blokuje impulsy nerwowe, które powodują nadmierną aktywność mięśni żuchwy. Blokowanie impulsów nerwowych pomaga w złagodzeniu napięcia mięśniowego i redukcję objawów. Jest to skuteczna metoda leczenia bruksizmu u wielu pacjentów, może jednak wymagać ona regularnych powtórzeń, ponieważ efekty nie są stałe. Warto również pamiętać, że każdy pacjent może reagować inaczej na leczenie toksyną botulinową, więc istotne jest regularne monitorowanie skuteczności zabiegu i dostosowywanie dawki odpowiednio do potrzeb pacjenta.