Trądzik młodzieńczy
Trądzik młodzieńczy jest chorobą dotykającą aż 90% osób w okresie dojrzewania. Wielu pacjentów w przedziale wiekowym 12-20 lat poddaje się leczeniu dermatologicznemu przez wzgląd na silnie zaognione stany zapalne nazywane potocznie „trądzikiem młodzieńczym”.
Zaskórniki, grudki oraz krostki pojawiają się najczęściej w okolicy twarzy, szyi i dekoltu, jednak nie rzadko występują również na plecach i klatce piersiowej.
Trądzik młodzieńczy w okresie dojrzewania może być przyczyną niezadowolenia z własnego wyglądu oraz kompleksów z tym związanych. Jest to również schorzenie dermatologiczne, wymagające leczenia- nieleczony trądzik w konsekwencji może doprowadzić do głębokich blizn i ran na skórze.
Jak powstaje trądzik?
Trądzik młodzieńczy powstaje na skutek zaczopowania ujść gruczołów łojowych w których rozwija się stan zapalny. W wyniku nadprodukcji keratyny martwe komórki naskórka oraz wyściółki mieszków włosowych sklejają się ze sobą tworząc grudki, które są pożywką dla bakterii- w wyniku ich działania pod skórą tworzą się stany zapalne. Im większą ilość keratyny i sebum produkują gruczoły łojowe tym większe ryzyko powstawania nieestetycznych zmian skórnych.
Przyczyny trądziku młodzieńczego
Trądzik młodzieńczy dotyka wielu pacjentów, stąd też mnogość przyczyn jego występowania. Przyczyny powstawania trądziku u każdego mogą być inne, najczęściej są to jednak:
Zmiany hormonalne w organizmie- W wyniku dojrzewania w organizmie zwiększa się produkcja testosteronu i hormonu DHT, u mężczyzn jest ona silniej zauważalna niż u kobiet. Testosteron oraz hormon DHT z krwi przedostają się do receptorów hormonalnych w skórze powiększając tym samym gruczoły łojowe i zwiększając produkcję sebum. U kobiet zmiany hormonalne są raczej związane z rozpoczęciem cyklu menstruacyjnego, który wprowadza w organizmie wiele zmian oddziałujących chociażby na stan i jakość skóry.
Bakterie (p-acnes) - Bakterie p-acnes żyją w organizmie, szczególnie w mieszkach włosowych, gdzie odżywają się sebum i martwymi komórkami skóry, ich występowanie jest zupełnie naturalne i nie ma związku z brakiem higieny. Kiedy jednak mieszek włosowy zostanie zablokowany lub gruczoł łojowy zwiększy ilość wydzielanego sebum, bakterie mogą zacząć się nadmiernie namnażać prowadząc do powstawania wyprysków.
Kosmetyki- Kosmetyki zarówno pielęgnacyjne jak i kosmetyki do makijażu mogą mieć wpływ na blokowanie ujść gruczołów. Używanie produktów oleistych, o ciężkiej konsystencji oraz nieprawidłowe oczyszczanie skóry może prowadzić do zatykania gruczołów.
Stres, a dokładniej wydzielany podczas stresu kortyzol, zwiększa produkcje testosteronu i DHT-co powoduje nadprodukcję łoju . Stres przyczynia się również do rozwoju stanów zapalnych w organizmie, które mogą pogorszyć sytuacje u osób zmagających się z trądzikiem.
Dieta- Pokarmy zwiększające poziom cukru we krwi, takie jak: cukier, węglowodany i nabiał, prowadzą do wzrostu hormonu IGF-1, co przekłada się na wzrostu poziomu testosteronu i hormonu DHT.
Niektóre leki oraz sterydy- Niektóre leki oraz sterydy przyczyniają się do nadprodukcji testosteronu i hormonu DHT, które powiększają gruczoły łojowe, a co za tym idzie stymulują nadprodukcję sebum. Sterydy nakładane bezpośrednio na skórę, mogą nasilać trądzik.
Jak zdiagnozować trądzik młodzieńczy?
Trądzik młodzieńczy to tylko jedna z odmian trądziku. Niezbędna jest wizyta u dermatologa lub kosmetologa, aby na podstawie zmian skórnych ocenić stopień zaawansowania i typ trądziku. Po diagnozie, przedstawiany jest plan leczenia, który trwać może od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.
Leczenie trądziku młodzieńczego
Leczenie trądziku młodzieńczego bywa czasochłonne. Ważne jest, aby leczeniu poddać się od razu, po zaobserwowaniu pierwszych objawów, pozwoli to zahamować postęp choroby i zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych. Leczenie trądziku młodzieńczego często wymaga zastosowania kilku terapii jednocześnie. Istotna jest również dobrana odpowiednio pielęgnacja, która wspomoże proces leczenia.
Metody leczenia trądziku młodzieńczego:
-Leczenie antybiotykami;
-Terapia hormonalna;
-Peelingi medyczne;
-Ekstrakcja zaskórników;
-Stosowanie substancji takich jak: kwas salicylowy, retinol, nadtlenek benzoilu, niacynamid;
-Laseroterapia oraz światłoterapia niszczące podskórne bakterie, odpowiadające za stany zapalne.
Zabiegi stosowane podczas leczenia trądziku młodzieńczego
Podczas leczenia trądziku młodzieńczego, stosuje się różne zabiegi kosmetologiczne, które mają na celu zmniejszenie stanu zapalnego skóry, oczyszczenie porów i redukcję zaskórników. Oto kilka popularnych zabiegów kosmetologicznych stosowanych w leczeniu trądziku młodzieńczego:
Oczyszczanie twarzy: Jest to podstawowy zabieg kosmetologiczny, który polega na dokładnym oczyszczeniu skóry twarzy. Zabieg ten łączy się z głębokim oczyszczaniem i usuwaniem zaskórników oraz martwego naskórka, co pozwala na lepsze wchłanianie leków przeciwtrądzikowych.
Peeling chemiczny: Ten zabieg polega na nałożeniu na skórę kwasów lub innych substancji chemicznych, które delikatnie złuszczają górną warstwę skóry. Peelingi chemiczne pomagają w redukcji blizn potrądzikowych, zmniejszaniu stanu zapalnego i poprawie tekstury skóry.
Zabiegi laserowe: Laserowe zabiegi przeciwtrądzikowe korzystają z energii świetlnej, aby zabijać bakterie powodujące trądzik, zmniejszać stan zapalny i ograniczać produkcję sebum. Zabiegi laserowe mogą również pomóc w redukcji blizn potrądzikowych i poprawie tekstury skóry.
Fototerapia: Zabiegi fototerapeutyczne obejmują stosowanie światła o określonej długości fali, takiego jak światło niebieskie lub czerwone, aby zmniejszyć stan zapalny skóry i zwalczać bakterie trądzikowe.
Iniekcje z kwasu hialuronowego: Ten zabieg polega na wstrzykiwaniu substancji w skórę, które zapewniają nawilżenie, redukcję stanu zapalnego i regenerację skóry.